Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Lovebites – Metalmusik är mer accepterat i Europa än i Japan

    0
    By Disa Ekvall on 6 februari, 2019 Aktuellt, Intervjuer

    Lovebites
    Att bryta mot normer kan vara svårt, men det kan också vara det som får fart på din karriär. Japanska Lovebites fokuserar lika mycket på hemlandets mangaberättelser som de gör på västvärldens metalscen. Med en teknisk nivå utöver det vanliga levererar de slagkraftig musik och ger Japan en känga för att kulturen inte omfamnar metalmusik med samma kärlek som Europa.

    Hur stor är den japanska metalgenren?

    – Om du jämför med till exempel popmusik så är metal inte så populärt, berättar basisten Miho Rosana. Det finns undantag och japaner rent generellt gillar att köpa och samla på cd-skivor. Något som får metalfans i Japan att sticka ut är att de inte gillar att ladda ner musik eller lyssna via olika plattformar, så det är ganska bra på det sättet.

    Till media har du tidigare nämnt att Lovebites främstinspireras av brittiska, europeiska och amerikanska metalband samt manga. På vilket sätt formar ni musiken så att den representerar er?

    – Vi baserar vårt sound på europeisk metal och bygger upp låtarnas melodier på japanskt vis. På så sätt behåller vi källan till inspirationen intakt samtidigt som vi skapar något eget. När det kommer till manga så komponerar jag låten och texternas utveckling så att de blir till berättelser. Speciellt den första versen brukar oftast vara inspirerad av en mangaseries uppbyggnad.

    Ni har fått en del kritik och negativa kommentarer för att ni valde att grunda ett metalband.

    – Ja, vi fick ofta höra att vi inte skulle bli framgångsrika på grund av att vi spelar metalmusik. Det finns några visual-kei band och några som påminner lite om metal, men väldigt få som spelar inom genren på samma vis som vi. För oss handlade det om kärleken till musiken och viljan att se hur långt vi faktiskt kunde komma. Jag tror att eftersom vi aldrig gav upp och fortsatte vara sanna mot oss själva står här idag.

    På vilka sätt utmanar ni er själva tekniskt?

    – Lovebites låtar är väldigt utmanade i sig och kräver att man har en hög teknisk kapabilitet. När vi repar in nya låtar så saktar vi ned för att lättare kunna hitta de partier som orsakar problem. Sedan övar vi väldigt mycket själva och tillsammans för att komma runt det.

    Er sångerska Asami var tidigare involverad i R&B samt soulmusik. Påverkar det utformningen av musiken?

    – Det fanns ingen sångerska som liknade Asami tidigare och hennes unika bakgrund har gjort avtryck på den japanska metalscenen. Vår främsta strategi och styrka är hennes sångröst och sättet hon använder den på. Sången gör att vi får ett ungt och fräscht sound trots att vi spelar ren metal.

    Om du jämför den europeiska musikscenen och fansen med den japanska, vad skiljer dem åt?

    – Till att börja med tror jagatt genren är mer accepterad i Europa än i Japan till att börja med. Samt att det är vanligare med kvinnliga frontpersoner och det är något vi skulle vilja påverka så att fler unga kvinnor vågar ta steget och börja med metalmusik.

    Kan du berätta hur ni gjorde för att vänja er vid uppmärksamheten och omställningarna som medföljde?

    – Alla medlemmar i bandet förutom Asami har spelat i metalband med enbart kvinnor innan Lovebites. Så för oss känns det inte som om någon större förändring har ägt rum. Vi har ett mer pressat schema än tidigare, mer än så har inget förändrats för oss.

    Till skillnad från de flesta andra musiker så har ni inte ett specifikt budskap att förmedla genom musiken.

    – Det stämmer. Vi fokuserar främst på att skapa coola sounds och det gör i sin tur att vi inte känner ett behov av att förmedla något specifikt. Musik som är konceptbaserad är inte något som slår stort i Japan. Vi valde att lägga vikt på texterna istället så att de kan återspegla olika historier.

    Idag är det vanligt att man som offentlig person känner press på sig att dela med sig av allt man gör.

    – Ja,  för vissa är det så men inte för oss. Alla i bandet njuter av att kunna vara privata och vill inte dela med sig av allt. När jag är hemma och läser serietidningar eller spelar spel så vill jag inte dela med mig av det på sociala medier. Om du ska överleva i denna bransch så är det viktigt att ha en hobby som gör att du inte glömmer bort vem du är.

    Var det ett medvetet val att inte se ut som ett traditionellt metalband?

    – Vi kände ett behov av att inte låta det visuella påverkas av musiken. Oavsett hur bra du spelar eller sjunger så måste du attrahera folk runt omkring dig. Du måste bli erkänd och skapa ett intresse kring dig så att de lyssnar på musiken. Det är anledningen till varför vi tror att om du ser unik ut och bryter mot normen så lyckas du bättre och blir mer framgångsrik.

     

     

    Lovebites Miho Rosana
    Disa Ekvall

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.