Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Music, Blood and Spirit – Ett personporträtt ristat i blod

    0
    By Cecilia Wemgård on 4 februari, 2016 Aktuellt, Intervjuer

    518243963_640För den som har hållit sina korpgluggar öppna kanske namnet Blood and Spirit får en igenkänningens klocka att klämta. För den som hållit sig ovetande är det lättast att summera det hela som en trilogi av dokumentärfilmer med en mörkare underton. Från tatueraren Little Swastika, till MMA fightern Magnus ”jycken” Cedenblad till den avslutande delen om svenska black metalbandet Watains sångare Erik Danielsson. Det är i samband med den stundande ’Video on Demand’-premiären för den sistnämnda som vi djupdyker i producenten Claudio Marinos skötebarn.

    – Det var inte meningen att det skulle bli en trilogi från början, men efter den första filmen, Ink, Blood and Spirit (med Little Swastika), kände jag att dess röda tråd var någonting jag inte var färdig med, säger Claudio. Av en slump visade det sig att både Magnus Cedenblad och Erik Danielsson skulle lämpa sig utmärkt för ändamålet; således gjorde jag en serie istället för tre enskilda filmer. Jag tyckte mig se en liknande livsfilosofi hos de två sistnämnda som hos Little Swastika – detta var någonting jag fann värt att utforska. Till min lycka tyckte bägge två att det var en god idé. Dessutom har jag ett stort intresse av de livsverk de tre ägnar sig åt och det är sköna snubbar.

    Hur känns det att ha avslutat trilogin?

    – Mentalt är det är en förlösande känsla att slutligen kunna släppa projektet men samtidigt uppstår lite av ett vakuum. Jag har ägnat två år åt dessa filmer, vilket innebär att jag konstant haft dem i huvudet. När jag släppte de två första delarna blickade jag hela tiden framåt mot nästa, så det blev aldrig samma känsla som nu.

    Director-Claudio_MarinoDen 10 februari kommer den avslutande delen av serie, Music Blood and Spirit, att göras tillgänglig för allmänheten. Med det var långt innan detta projekt som Claudio lärde känna Erik Danielsson. År 2006 satte han upp en beryktad spelning med Watain i Lindköping. Detaljer om kaoset ombedes läsaren att söka på egen hand. Därefter höll de båda sporadisk kontakt och något år efter händelsen började Claudio arbeta med bandet hemsida. Han är dock noga med att påpeka att filmen inte vare ett samarbete mellan de två parterna.

    – Erik var objektet jag gjorde en film om. Jag visade honom den första filmen och förklarade min idé om att utveckla projektet till en trilogi. Vi filmade scenerna i Varglyan (Watains gamla replokal och tillhåll) strax därefter, det var lite bråttom då de var i färd med att flytta ut. Detta var samtidigt som jag arbetade som mest med Fight, Blood and Spirit. Efter det filmade jag backstage på fjolårets Sverigeturné och slutligen filmade vi hemma hos Erik i Uppsala. Intervjun skrevs i projektets början men genomfördes i slutet.

    Berätta om den filosofi som präglar filmen.

    – Det är ett ämne som ligger mig väldigt varmt om hjärtat då projektet i sig är mitt försök att uppnå samma mål de tre personerna som porträtteras i filmerna uppnått. Nämligen att livnära sig på någonting man älskar och brinner för. Magnus summerar det hela; ”Om pengar inte fanns, skulle du göra det du gör idag då? Jag skulle göra det”. Det är få förunnat att kunna säga och faktiskt mena det – detta är vad jag strävar efter.

    Blod verkar vara ett sammanlänkande ämne.

    – Utöver den filosofi jag anser genomsyra trilogin är blod någonting som knyter samman de tre männen. Little Swastikas kunder blöder när han karvar sin konst på deras kroppar, Magnus gör sitt bästa för att orsaka blodsutgjutelse hos sina motståndare och Erik häller blod över sig själv och sina fans. I det stora hela är jag nöjd över resultatet och det mottagande jag fått från de två första filmerna. Jag har samlat idéer och uppslag till nästa dokumentär men ännu är ingenting klart. Innan jag ger mig i kast med det ska jag färdigställa en musikvideo till mitt eget band Tid och besöka Werner Herzog och hans film-”skola” för inspiration.

    Fakta:
    10 februari släpps Music, Blood and Spirit som Video on Demand (www.musicbloodandspirit.com), målet är även att få ut DVD:n med hela trilogin under mars (www.artaxfilm.com).

    Text: Cecilia Wemgård

    Claudio Marino Erik Danielsson Music Blood and Spirit Watain
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Malmöfestivalen 2024

    Gefle Metal Festival 2023 – Dag två, Fredag

    Sista bokningarna till Gefle Metal Festival

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.