Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Nervosa, Destruction – Kraken, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 15 januari, 2017 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-01-14
    Vad gör man när årets första riktigt tuffa konsert kommer till staden? Jo, men ser till att gå dit och få hatten avslagen med en vevande rak höger. Att aftonen kan ses som ett gediget thrash metal kraftpaket är givet när de teutoniska veteranerna Destruction för första gången på 15 år återintar huvudstaden. Minst lika farliga är det unga förbandet Nervosa från Brasilien som inte bara skjuter skarpt utan som även träffar mitt i prick varje gång.Nervosa
    Det har sagts att excellens inte är en färdighet. Det är en attityd. Sedan starten 2010 är det dessutom just attityden som har sprutat ur öronen på gitarristen Prika Amaral och basisten Fernanda Lira (trummisen och medgrundaren Pitchu Ferras lämnade bandet under 2016). Med enbart två skivor i bagaget har gruppen redan hunnit bli en enorm snackis i metalkretsar världen över. Lever de upp till sin hype? Med råge! Precis som Uzin (kulsprutepistol) är en liten kreation tillverkad för att handhas av expertskyttar gör Nervosa som störst skada när de bredbent och träffsäkert avfyrar den ena välriktade thrashkulan efter den andra. Snabbt går det också, en onämnd kvinna bakom trumsetet får bland annat de välriktade stockarna att se suddiga ut, medan hon piskar sönder trumskinnet. Fernanada dompterar publiken med bravur och det märks att trion vill göra ett gott intryck på sin första Sverigespelning någonsin.
    Betyg: 8/10Destruction
    Om Nervosa är en Uzi så är basisten Schmier & Co en Thompson M1921 kpist. Lite äldre, lite tyngre och kanske en aningens mer effektiv. I 35 år har tyskarna manglat ut sin samhällskritiska musik med både upp och nedgångar i bagaget. De 50 år gamla paradhästarna kan dessutom fortfarande leverera när de känner doften av sågspån i manegen. De må sakna samma mobilitet som sitt förband men väger upp för detta med erfarenhet. Det tar inte lång tid innan publiken är varm i kläderna och får taket att lyfta i refrängen till Nailed to the cross. Schmier och gitarristen Mike växlar positioner stup i ett för att fylla ut utrymmet på scenen på bästa sätt medan basen får tänderna att skallra. Ett ännu större gensvar genererar The Butcher Strikes Back där folks mer än gärna klättrar över varandra för att få komma närmare scenen. Har Stockholm lidit av en plågsam Destruction-torka i 15 år? Att döma av kvällens jubel är svaret ett rungande ”ja”.
    Betyg: 8/10

    Text: Cecilia Wemgård
    Foto: Sandra Thulin

    Destruction Nervosa
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Subkultfestivalen 2022 – Fredag (2022-07-08)

    Nervosa – Gefle Metal Festival (2019-07-19)

    Destruction – Sweden Rock Festival (2018-06-09)

    crankitup.se

    Bilder från Punkfest Söderhamn finns nu uppe på v Bilder från Punkfest Söderhamn  finns nu uppe på våran sida.

https://crankitup.se/punkfest-soderhamn-2026

#vänsternäven #punkfestsöderhamn #crankitup #punkfest #punk
    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Punkfest Söderhamn 2026
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.