Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Netherbird – En Arena, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 16 november, 2014 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    dsc_0411Datum: 2014-11-14

    Netherbird
    Efter tio års harvande har det äntligen börjat rulla på för Stockholmsbaserade Netherbird. Under sitt egenproducerade ordspråk, ”svensk jävla svärta”, har de sakteligen kraxat sig fram till både en stabil live-lineup och ett hyfsat frekvent spelschema. Därför är det svårt att förstå att bandet plötsligt ska lägga ned och försvinna in i mörkret. Lika beklagligt som Edgar Allan Poes korp kraxade ”aldrig mer”, så ock lämnar denna black/death metal-konstellation strålkastarljuset. Men även om det ligger en viss sorg över bandets sista framträdande så bevisar de ändå att fågeln är långt ifrån vingklippt.

    Att gruppen har en förkärlek för symfoniska inslag och mörk mystik är långt ifrån en överdrift. Ett svulstigt intro, levande ljus, uppstoppade fjäderfän på scen och ett snidat mickstativ vars träbeslag har smällts samman med delar av en metallisk rovfågel är bara början. Med ett framträdande som gör tvära kast mellan snabb brutalitet (Ashen Roots, Born Defiant) och långsamt mässande (Weight of Vapour, Twilight Gushes Forth) visar Netherbird upp ett brett vingspann. Till tonerna av förinspelad åska är det svårt att inte falla in i en myriad av fågelreferenser när kvällens spelning ska recenseras. För visst finns det något vråkliknande över sångaren Nephente. Och ta mig tusan om inte bandmedlemmarna äntligen agerar som en enad flock, snarare än den vilsna svärm de presenterade på Bryggarsalen i februari i år. Men kanske är det realiteten i att detta är den sista resan som får gruppen att tagga till och visa den där intensiteten som lyfter hela framförandet.

    Även listan av celebra gästspel bjuder upp till intresse. Med en svag stank av förruttnelse gör sångaren Nine (Wormwood, Withersin) en blodig tolkning av Netherbirds musik. Av gamla medlemmar är det både Tobias Gustavsson (bas) samt trummisarna Erik Röjås och David Preissel som medverkar. Den som dock imponerar mest på undertecknade är Matti Norlin, som visar upp gediget kunnande i nyckelharpsspelande. Och det är till tonerna av detta som scenljust släcks ned och begravningsceremonin fullbordas. Grattis… och ett sorgesamt farväl på tioårsdagen.

    Bäst: Weight of Vapour.
    Sämst:
    nedläggningen av bandet.
    Betyg:
    7/10

    Fler livebilder (även med Hyperion, Astrophobos och Diabolical) hittar ni här – LÄNK

    Text och foto: Cecilia Wemgård

    Astrophobos Diabolical Hyperion Netherbird
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Karmöygeddon 2024

    Diabolical – Eclipse

    Netherbird – Kägelbanan, Stockholm (2017-06-17)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.