Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • MillaMichella – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-05-26)
    • S.O.R.M – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-05-27)
    • Decapitated – Cancer Culture
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Officiella packlistan inför festivalsommaren

    0
    By admin on 20 maj, 2013 Aktuellt, Festival, Reportage, Tips

    DSC0856Nu börjar nedräkningen till festivalsommaren, trots att vi precis firat pingst. Redan till helgen dundrar festivalpremiären igång med Metallsvenskan och nykomlingarna Westbay Heaven & Hell och innan vi hinner återhämta oss från dessa är det dags för Muskelrock som i år  har 5-årsjubileum. Vad kan vi vänta oss av Småland om inte heavy metal i bästa klass, frågan är bara vilka band det blir?

    Så när det är dags för förberedelserna står vi ju alltid där med en för liten väska och för mycket bra saker att vilja packa ner. Det drickbara vi vill packa med kommer garanterat leda till övervikt bagagemässigt i vilket fall. Vi på Crank it up har tillsammans mer er läsare försökt att sammanställa en packlista som ett tips på vägen. Vare sig du är ny festivalare för i år eller ser dig själv som världens festivalveteran, kanske du kan hitta några tips att fylla väskan med.

     

    • Silvertejp (alla vet att silvertejp lagar ALLT!)
    • Våtservetter (en i ansikten och en på kroppen och du är som ny igen)
    • Deodorant (du kommer känna dig som en ouppackad leksaksbil)DSC0829
    • Pannlampa (häng från taket i tältet när det blir mörk så att du hittar det du söker, oavsett om det är ölen eller ragget)
    • Resorb (30 grader och sol, en hel vecka ute, klart man behöver vätskeersättning. Vad använder ni det till?)
    • Fickkniv (dock är vi lite osäkra på om man faktiskt FÅR ta med sig en sådan, men man kan alltid prova)
    • Ipren-gelé (för ömma festivalfötter t.ex)
    • Skavsårsplåster (om iprenen inte gjort utlovade underverk)
    • Värktabletter (Det är inte kul att ha ont någonstans på festival så packa med ett mini-apotek)
    • Koltabletter (som sagt att må kasst på festival drar ner stämningen, Kinamaten på Wacken hade rykten enligt vår tipsare att också ha ovana att göra det. Koltabletterna finns där som din vita riddare i kriget mot kinamaten)
    • Solstol (till campet eller att bära med till dina nya vänner i deras camp)
    • Partytält (vare sig det regnar eller solen skiner är partytältet din trogna vän)
    • Musikspelare (blås bort granntältet med en fet boombox!)
    • Listerine (glömmer du tandborste så glöm för allt i världen inte listerine, mycket bättre än att skölja med Minttu!)
    362d95d4213da178e417279ee0875697• Snacks (Körde chokladbollar på Srf 12 medan vännerna körde muminkex. Alltid gott att mumsa på något i campet och håller fyllan där den skall vara. Klassikern knäckebröd och mjukost i valfri smak vinner nog det flesta festivalbesökares röst – se bara till att det är något som klarar värmen i tältet något sådanär)
    • Plattång (tipsar långhåriga Ted om, jag kontrar med batteridriven?)
    • Toalettpapper (du vet aldrig när eller vad du kommer att behöva det till)
    •  Klädombyte för alla väder (visst låter jag som en äkta tjej när jag skriver detta men torra och varma kläder framförallt torra strumpor är värda att hugga av armen för när det krisar. 2009 var det minus 2 grader när Europe spelade och sedan år 2010 kan jag skvallra om en artist (som även är klar för årets SRF) som bad väldigt snällt att få låna mina leggings för att ha under jeansen.)

     

    Stämplar mamma rätt i pannan efter sista punkten men ni kommer tänka på mig alla kvällar ni fryser och ni som lyssnade på tipset kommer tänka på mig med värme och kärlek dessa festivalkvällar.  / Festivalmamman som alltid packar mycket, varmt och aldrig svart.

    Festival Packlista
    admin

    Relaterade Inlägg

    Första bandet till Nordfest 2019 släppt

    Gefle Metal Festival i bilder

    Metallsvenskan tillbaka 2018

    crankitupswe

    Förra veckan gungade det redigt när punken invad Förra veckan gungade det redigt när punken invaderade östersjön.

Mikaels bilder från Close-Up Båten hittas som vanligt på crankitup.se!

@mimikryband | @ksm3band | @trubbelgbg | @norrahospitalet | @charta77band | @lastkaj14 | @vansternaven | @gatans_lag_ | @closeup.magazine
    Igår var E.W.O Yngwie Malmsteen Tribute på @back Igår var E.W.O Yngwie Malmsteen Tribute på @backstagerockbar och levererade gitarrsolon i mängder för alla gitarrälskare. 
Bilder från kvällen hittar ni som vanligt på crankitup.se
    @thastrom_ gjorde nyss en fenomenal spelning på M @thastrom_ gjorde nyss en fenomenal spelning på Malmö Arena! Kolla in Mattias bilder på vår hemsida!
    Igår fick Trollhättan och @backstagerockbar besök från Linköping när @marveltheband kom och rockade skiten ur krogen. Bilder från spelningar hittar ni på vår hemsida! (länk i profilen)
    Idag fyller @ironmaiden's album Fear of the Dark 3 Idag fyller @ironmaiden's album Fear of the Dark 30 år! Vilken är din favoritlåt från detta legendariska album? #IronMaiden #FearoftheDark
    @artnationswe återförenas och inviger en av Sver @artnationswe återförenas och inviger en av Sveriges största festivaler i sommar! Läs vad sångaren @alexanderstrandellofficial har att säga om framgångarna, hindren och den nya glöden på cranktiup.se!
    Fredag med buller och bång! Igår spelade @memori Fredag med buller och bång! Igår spelade @memoriabandofficial på @backstagerockbar i Trollhättan och bilder från spelningarn hittar ni på vår hemsida! (länk i profilen)
    Utan stridvagnar och eld på scenen genomförde @s Utan stridvagnar och eld på scenen genomförde @sabatonofficial igår en lite mer intim klubbspelning än vad de vanligtvis gör när de fyller arenor runt om i världen. Siktet var inställt på @fhktrollhattan i Trollhättan och med nya publikfavoriter så som Soldier of Heaven blandat med gamla klassiker som Primo Victoria kokade lokalen för fullt.

Båda våra fotografer Robban och Emjay va på plats och fångade inte bara spelningen på bild utan även preparty och Afterparty på @backstagerockbar. Alla bilder hittar ni på crankitup.se!
    En kväll som många väntat på under lång tid ägde rum igår. @sabatonofficial turné är i full rullning och igår besökte de Trollhättan och @fhktrollhattan tillsammans med inga mindre än självaste @hulkoffofficial. Bilder från Hulkoffs spelning finns nu på vår hemsida! (länk i profilen)
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • MillaMichella – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-05-26)
    • S.O.R.M – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-05-27)
    • Decapitated – Cancer Culture
    • Close-Up Båten (2022-05-19 – 2022-05-20)
    • E.W.O Yngwie Malmsteen Tribute – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-05-21)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.