Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    PEACE & LOVE SLÄPPER FÖRSTA ARTISTERNA

    0
    By CrankItUpCrew on 27 oktober, 2009 Aktuellt

    Peace & Love i Borlänge är sex dagar av kärlek, budskap och musik.

    Datum för nästa års festival är 28 juni-3 juli och temat är Frihet.
    För mer information se www.peaceandlove.nu

    Klara artister:
    -Sick of it All (US)
    -Markus Krunegård
    -Hardcore Superstar
    -Brother Ali (US)
    -Amanda Jenssen
    -Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern
    -Roffe Wikström
    -Glesbygd´n
    -The Accidents
    -Skumdum
    -Fibes, Oh Fibes!
    -Taylor Mali (US)
    -Name the Pet
    -Avatar
    -Thee Suspenders

    Sick of it All (US)
    Hardcorepionjärerna Sick of it All bildades i mitten av 80-talet och har länge varit ett av de mest inflytelserika banden i genren. I bagaget har de en hel drös plattor, varav det sista albumet Death To Tyrants från 2006 av flera anses vara ett av deras tyngsta hittills. Snart är det dags för ännu ett nytt stenhårt alster med hardcorekungarna från världens kanske coolaste stad – New York.

    Markus Krunegård
    Sveriges alldeles egne guldgosse behöver inga presentationer längre. Under de sista åren har han erövrat såväl kritiker som publik med sina egensinniga och slagkraftiga låtar med en textlyrik som få nutida svenska musiker ens är i närheten av. Den oerhört produktive Krunegård lät oss nyligen ta del av dubbelalbumen Prinsen av Peking och Lev som en gris, dö som en hund.

    Hardcore Superstar
    Hösten 1997 bildades sleazerock/hårdrocksbandsbandet Hardcore Superstar i Göteborg. Fram till dags dato har de varit förband åt AC/DC, vunnit Metalaward för bästa album, varit Grammisnominerade och turnerat i såväl USA som Europa. I somras kom sjätte albumet Beg for it.

    Brother Ali (US)
    Den amerikanske hiphop-artisten Brother Alis senaste album Us har fått omnämnanden av kritiker såsom ”sociopolitiskt mästerverk” och ”lyrisk ninjitsu”.
    Den samhällsengagerade albinomuslimen från Minnesota beskriver gärna klassklyftor, vilket han anser vara ett av mänsklighetens största problem.

    Amanda Jenssen
    Det började med Idol och sedan tog allt fart för Amanda. Första egna plattan Killing my darlings släpptes 2008 med låtskrivarhjälp av bland annat Pär Wiksten och Marit Bergman. Grammis och P3 Guld-nomineringar duggade sedan tätt och hon vann två Rockbjörnar som Årets kvinnliga artist och Årets nykomling. Singeln Happyland, från den kommande skivan med samma namn, rusade genast upp högt på listorna och i dagarna släpps den nya plattan.

    Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern
    Skådespelaren, musikern och regissören Flinck är egensinnig. Riktigt skönt egensinnig. Det egna bandet Flincka Fingrar startade han 2002 och albumet Vildvuxna rosor kom tre år efter det. Men redan 1979 släppte han EP:n På lörda´e´re fest hos Catrin med bandet Rockvindar. Thorsten är av vår tids största svenska känsloestradörer, oavsett om han står på Dramaten eller någon annan scen. I vår kommer nya skivan med bandet som kallas Thorsten Flinck & Revolutionsorkestern.

    Roffe Wikström
    Roffe är kanske Sveriges mest välkände och framgångsrika bluesartist. Redan 1975 släppte han Sjung svenska folk och sedan dess har ett stort antal album följt. Ny skiva planeras till våren.

    Glesbygd´n
    Med rötterna i Arvidsjaur och Umeå gör vemodsreggaekollektivet Glesbygd´n skäl för namnet. Bandet har tidigare gjort knökfulla spelningar och i september åkte man till ryska Archelensk för att spela på en kultur- och teaterfestival. På bandets hemsida stod det ”om vi inte är tillbaka om fem dagar så bör någon kontakta den svenska ambassaden i Moskva”.
    Likt bandet Kultiration, som de även spelat tillsammans med, är Glesbygd´n inte rädda för att experimentera med jazz och folkmusik i sin reggae. Andra plattan Tid´n Lid kom i april.

    The Accidents
    Örebrobaserade The Accidents kan beskrivas som om Genocide Superstars och Voice of a Generation möter Hank Williams. Skitig och rak rock`n´roll när den är som bäst. Sjätte albumet Stigmata Rock`n´rolli släpptes i somras.

    Skumdum
    Skumdum är idag ett av Skandinaviens största punkband och hette när de bildades i början av 90-talet The Ronkers. De blandar svensk trallpunk med skatepunk och amerikansk hardcore och har en stabil fanskara även i Spanien och Frankrike.

    Fibes, Oh Fibes!
    Fibes, Oh Fibes! släppte i somras det tredje albumet 1987. Bandet är en riktigt frisk fläkt i en annars hårt hållen och förbestämd värld inom rockens vett och etikettskola. Flörtande med 80-talet är bara förnamnet på Göteborgsbandets retrostil.

    Taylor Mali (US)
    Amerikanaren Taylor Mali sadlade om från lärare på high school till att bli spoken word artist. I dag är han en av de mest välkända med rötterna från slam-rörelsen. Mali är vältalande, tillgänglig, passionerad och väldigt rolig. Ett av hans mest kända verk är What Learning Leaves och han har tidigare uppträtt med bland annat Billy Collins och legendariske Allen Ginsberg.

    Name the Pet
    Klubbdängan Get on the bus har spelats flitigt och snart kommer den självbetitlade fullängaren med danspopelectroakten Name the Pet. Bandet består av Hanna Brandén, som tidigare brukade sjunga jazz och hänga i elektro-London. Billie Holliday och Morrissey är några av denna hårt svängande partymaskins influenser.

    Avatar
    Trots att medlemmarna är i yngre 20-årsåldern har Avatar redan hunnit med en hel del, såsom att spela med Megadeath och In Flames. I november släpps den tredje skivan och sen drar man på Europaturné med Hardcore Superstar.

    Thee Suspenders
    Psychobilly/rockbandet Thee Suspenders skulle passa perfekt som soundtrack i en film av Quentin Tarantino och omnämns ofta som Skandinaviens största psychobilly-band.

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2025 – Onsdag

    Sweden Rock Festival 2025 – Lördag

    Sweden Rock Festival 2025 – Fredag

    crankitup.se

    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Copenhell 2025 – Onsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Lördag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Fredag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Torsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Onsdag
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.