Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Sabaton Open Air – Lugnet, Falun (dag 3)

    0
    By Markus Lassus Bjälnes on 25 augusti, 2016 Festival, Liverecension, Recensioner, Sabaton Open Air

    Datum: 2016-08-20

    Dagen är kommen. Festivalens epicentrum är nära och folk börjar känna det svaga mullrandet som mot slutet av kvällen kommer att utvecklas till en fullskalig jordbävning vid namn Sabaton. Många har samlats för att uppleva spektaklet, vilket resulterar i en större skara människor framför scenerna och i öltältet än under tidigare dagar. Under dagens gång serveras det många aptitretare som skapar ett omänskligt sug efter kvällens intåg, inte minst i form av Insomnium.

    insomniumInsomnium
    Insomnium måste ha ett av festivalens bästa bandnamn. Trots tröttheten som sena kvällar och mycket alkohol skapar blir det svårt att sova efter finnarnas koffeinbomb till uppträdandet. Trots gruppens doom metal – vibbar och melodiska death metal är det knappast lugnt på scenen. Gitarristerna Markus Vanhala och Ville Friman flyger fram och tillbaka med breda flin på sina ansikten. Niilo Sevänen (sång, bas) står visserligen för det mesta still men driver gott med publiken mellan låtarna och headbangar när chansen uppstår. När bandet går av scenen finns det dock ett frågetecken som hänger kvar: Varför är de inte större än vad de är?

    LORDILordi
    Precis som de flesta närvarande har undertecknad ett mål med att se på Lordi; att få höra låten Hard Rock Halleluja. Bara för att kunna säga att man bevittnat schlagermusik. I övrigt är förhoppningarna inte allt för stora på de finska monsterrockarna. Vad de flesta inte verkar ha räknat med är att tappa hakorna på grund av hur sinnessjukt bra bandet är. Att de på något vis lyckas få näst intill hela festivalen att unisont ryta ”FUCK YOU ASSHOLE” under Sincerely From the Heart är en bedrift när de är som mest kända för sitt bidrag till Melodifestivalen. Att frontmannen Mr. Lordi står och skränar om knäckebröd och falukorv mellan de flesta låtar gör inte heller folk på sämre humör. Tyvärr lämnar ungefär hälften av publiken scenen efter att Hard Rock Halleluja avverkats, men skräckfigurerna låter sig inte avskräckas och bränner av Who’s Your Daddy? och Would You Love a Monsterman? i samma bombastiska stil som innan.

    sabaton1Sabaton
    Timmen är slagen. Mörkret har lagt sig över Dalarna och luften är tjock av förväntan. För första gången under hela festivalen har varenda kotte samlats framför en av scenen för att beskåda husbandet debutera med nya skivan The Last Stand. När tonerna till ankomstlåten The March To War klingat ut och Ghost Division tar fart så exploderar lugnet. Tre dagars av förväntan släpps äntligen fri och festen kan börja på riktigt. I vanlig ordning far Sabaton omkring som skållade råttor på scenen och med IMG_0793stora leenden på läpparna, speciellt nu när de kör sin traditionella konsert på hemmaplan. Dock är årets spelning lite speciell. Inte nog med att nya skivan släpptes igår, detta är även gitarristen Thobbe Englunds sista spelning med gänget. Resultatet blir en känslosam kväll där både bandet och fansen får ta ett sista farväl av Thobbe. Detta sker bland annat med hjälp av anekdoter och ett bildspel från strängbändarens tid i bandet. Dock öppnas ett nytt kapitel där ett annat avslutas. Ungefär halvvägs in i spelning presenteras Thobbes efterträdare i form Tommy Johansson (ReinXeed) som under resten av spelningen får agera tredjegitarrist. Med hejarop och vrål välkomnas Tommy in i familjen för att följa bandet in i en ny era.

    Text: Markus Lassus Bjälnes

    Insomnium Lordi Sabaton Sabaton Open Air
    Markus Lassus Bjälnes

    20-årig student baserad i Östersund/Stockholm med fokus på recensioner och nyhetsrapportering. Vinner troligtvis över de flesta hårdrockare på vasaloppet.

    Relaterade Inlägg

    Sabaton – Folkets Hus Kulturhuset, Trollhättan (2022-05-04)

    Sabaton – The War To End All Wars

    Sabaton – Scandinavium, Göteborg (2020-02-14)

    crankitupswe

    På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen mindre än @silver.thomas som tidigare var gitarrist i Hardcore Superstar.

Bilder finner man som vanligt på våran sida (Länk i bio)
    Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin_sweden på en riktigt grym kväll på @backstagerockbar. 
Bilder från kvällen hittas som vanligt på våran hemsida.
    När man hänger på @lisebergab åker man ofta be När man hänger på @lisebergab åker man ofta bergodalbanor, karuseller och spelar på chokladhjul men för många var huvudattraktionen @evergreyofficial spelning på lilla scenen i torsdags kväll. Bilder från spelningen hittas på crankitup.se!
    Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lise Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lisebergab när @thundermother rockade loss på lilla scenen. Bilder från spelningen hittars på crankitup.se!
    Våra utsända har avlagt rapport från @karmoyged Våra utsända har avlagt rapport från @karmoygeddon 
Gå in på vår hemsida och läs deras reportage!

@eluveitie_official @septicflesh_band @backstreetgirls @mglaofficial @official_ross_the_boss
    För första gången sedan pandemin var det dags f För första gången sedan pandemin var det dags för Aqua Blå i Vänersborg igen och som vanligt var det fullt ös i Backstage Rockbars tält.

Mikaels bilder från festivalen hittas på våran sida (Länk i bio)

@dirtboundrock | @mickeholm | @monsterheadofficial | @nickeborg | @wrethovs_bryan_adams_tribute | @aquabla | @backstagerockbar
    Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att lev Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att leverera! Igårkväll var det äntligen dags för en efterlängtad spelning med @gretavanfleet - och bilderna från denna fantastiska sommarkväll i Stockholm hittar ni via länken i profilen!
    Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nat Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nationaldagshelgen med att spana in bilder på @thehives från gårdagens spelning på @gronalund!
    I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar i Trollhättan när inga mindre än Corroded var där och spelade skiten ur stället! Med sig hade de också SORM.

Robbans bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se! @corroded_sweden @sormsweden @backstagerockbar
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    • Sister Sin – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-06-18)
    • Evergrey – Liseberg, Göteborg (2022-06-16)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.