Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    SAVING CHRISTMAS – Black Christmas är inte helt förlorat

    0
    By Cecilia Wemgård on 21 november, 2017 Festival

    Meddelande från arrangörerna:
    Det var med ett tungt hjärta vi var tvungna att ställa in Black Christmass. Men efter mycket rotande, tänkande och förhandlande har vi nu kommit på en alternativ lösning. I Arbis klassiska och anrika lokaler kan vi erbjuda några av de hetaste namnen som skulle spelat på Black Christmass, så med stotlhet presenterar vi nu, till fredagen den 15 december 2017:

    SODOM
    Tyska Sodom, med grymma Tom Angelripper i spetsen, firar i år 35 år sedan bandets debut – demon ”Witching metal”. Sedan dess har de levererat sin brutala thrash metal med inslag av oi!-takter nästintill oavbrutet. Sodom gav ett bejublat gig på Black Christmass redan år 2014, och med tanke på den succén så är det gjutet att de får komma tillbaka till vårt alter ego i år!

    BELPHEGOR
    Österrikiska Belphegor lovar att de ska hylla Lucifer och dess demoniska själ när de äntrar scenen i december. De hävdar att de är en av de mest extrema akterna i death/black metal genren så vi vet vad vi har att vänta oss. Belphegor släppte ett nytt album i september, så vi lär även få höra nytt material! Plattan blir deras elfte sedan starten 1993.

    MERCILESS
    Ett av de svenska band som formades under death/thrash metals fornstora dagar är Strängnäs-baserade Merciless. Sedan 1986 har de, med undantag för en paus på några år, stretat på och släppt flera album i genren till publikens stora jubel. Nu är det dock dags att sätta punkt för denna gång. Saving Christmass blir enligt ryktet deras sista spelning. För alltid?

    TYRANEX
    I genren Thrash/Speed Metal presenterar vi idag svenska Tyranex, som sedan starten 2005 har slagits för metal med sin hårda attityd. Influenserna hittar de i både Europa och Amerika, där denna typ av musik lirades flitigt under musikstilens glansdagar på 80-talet. Tre skivor har det hunnit bli, varav den senaste, ”Death Roll” släpptes i år.

    THRONE OF HERESY
    ”Hemma” i Östergötland figurerar Throne of Heresy i dödsmetalfronten. Nu i november släpptes deras konceptalbum ”Decameron”, en historia som porträtterar den svarta döden, a.ka. Digerdöden, när den härjade i Östergötland som värst under 1300-talet. Producerar plattan gör ingen mindre än Magnus ”Devo” Andersson (Marduk). Bered dig alltså på en historielektion med svarta dödstoner!

    Vi hoppas att vår fantastiska publik får lite plåster på såren i och med detta och därmed håller traditionen vid liv: i Norrköping ska julen firas på ett ondskefullt, hårt och rätt vackert sätt! Förutom denna starka line up jobbar vi även på att det blir en konstutställning och att försäljare finns på plats för att återskapa känslan av Black Market.  Vi återkommer med mer information allteftersom. Biljetterna till kvällen kostar 555 kr. På grund av olika biljettsystem måste tyvärr biljetterna till Black Christmass att bytas in och nya inhandlas via www.skrikhult.se

    Black Christmas
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Nu släpps första banden till Black Christmas

    Första banden klara till Black Christmas

    Black Christmas Festival – Flygeln, Norrköping

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.