Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Slayer – Sthlm Fields, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 1 juni, 2014 Aktuellt, Festival, Liverecension, Recensioner

    slayerDatum: 2014-05-30

    När de amerikanska thrash metalveteranerna i Slayer håller låda är det 33 års erfarenhet och manglande som visas upp på scen. Med Tom Araya (sång och bas) och Kerry King (gitarr) i fronten är denna kvartett live ett väloljat maskineri. De är också en av få konstellationer som kommer undan med att vara rätt så stillastående på scen. När det blev bekräftat att Gary Holt från Exodus fick ersätta Jeff Hanneman (som tragiskt gick bort förra året) kunde mången fans dra en lättnadens suck. Med Gary bakom gitarren har Slayer kunnat stoltsera med lite mer liv på scenen. Även om Tom från och till ger sig ut på flankerna är det herr Holt som står för det mesta av headbangandet. Tyvärr står han också för en överdriven personifiering av gitarronani. Det blir stundom lite väl mycket frispel för en publik som redan är övertygade om att killen faktiskt kan ersätta Jeff.

    Att säga att Toms mikrofon ligger en aningens lågt i mixen i början av konserten är en underdrift. Överlag är ljudet i obalans med allt för dominerande trummor. Efter första låten verkar dock ljudkillen ha vaknat till. Under andra halvan av Hate Worldwide börjar det låta riktigt hyggligt. Lagom till slutet är de flesta av instrumenten i balans. Samtidigt bjuds vi på en traditionsenlig Slayer-konsert utan större överraskningar. Det är rakt på sak utan mellansnack vilket ger oss Necrophiliac, Captor of Sin, War Ensemble och Disciple i en rasande takt. Men under sistnämnda låts refräng spricker äntligen Tom upp i ett nöjsamt flin. Om det är publikens starka medsjung i att Gud hatar oss alla som får bandet att tagga till på scen vette tusan. Däremot är detta vändpunkten som äntligen tänder dynamitgubben. Amerikanarna växlar upp och ser plötsligt ut att ha riktigt kul på scen. Det är som om de äntligen har blivit lite varma i kläderna och börjar bjuda på sig själva. Visst, den sedvanliga introduceringen till Dead Skin Mask känns aningens uttjatad men efter detta är det en gedigen hitkavalkad av moshpitlåtar. Regin in Blood är den utlösande faktorn och vid avslutande Angel of Death är det en mörbultad men glad åskådarmassa i främre publikfållan.

    Bäst: Disciple
    Sämst: 
    som vanligt inget nytt under himlen.
    Betyg: 
    7/10

    Text: Cecilia Wemgård
    Foto: Felicia Lundgren
    Fler livebilder hittar ni här.

    Slayer STHLM Fields
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Slayer – Tuska Open Air (2019-06-29)

    Slayer – Hovet, Stockholm (2018-12-05)

    Slayer – Gröna Lund, Stockholm (2017-06-26)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.