Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Solstafir – Debaser Medis, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 9 februari, 2015 Aktuellt

    img_6231Datum: 2015-02-07

    Det är sällan som förbandet sätter standarden för kvällens spelning. Kanske är det också därför som isländska Sólstafir inte riktigt lever upp till den enorma hype banden har fått i och med senaste skivan Ótta(2014). Medan duon Nordic Giants bjuder upp till en minimalistiskt bombastiskt performance art-föreställning, där mystiken och de smäktande tonerna smeker själen, lämnar stoner/doom/progressive metal bandet New Keepers of the Water Towers mycket att önska med sitt tradiga en låt långa (på ca 30 minuter) framträdande.

    När Sólstafir beträder scenen sparkas föreställningen igång med den lågmälda Náttfari. Kvartetten visar redan från start att de kommer att bli fartfyllt och det är många gånger undertecknande nästan får gå upp i brygga för att inte bli knockade av sångaren Aðalbjörn Tryggvasons gitarr. Men i ärlighetens namn känns inte inledningen så stabil som man kunde önska. Aðalbjörns kraxande påminner mer om en strypt katt och ljudet känns aningens hattigt. Som tur är växer gruppen snabbt till sig och redan vid fjärde låten (Rismál) börjar spelningen bli riktigt intressant. Även om bassisten Svavar Austman och gitarristen Sæþór Maríus Sæþórsson håller sig på sina respektive kanter märks de att bandet är måna om sin publik. Det skämtas, det hälsas, det tackas och Aðalbjörn spänner sin blick i varenda person han inte kommer åt att skaka hand med. Bandets rock/metal-hybrid fungerar väl i denna medelstora lokal. Med musik som är lika karg, enslig, själslig och vacker som Islands landskap är det mer än ofta som publiken bara står still och njuter. Dessutom visar islänningarna även att isländskan är ett fantastiskt poetisk språk som i kombination med förkristen symbolik skapar en själabejakande atmosfär.

    Kvällens fokus ligger på bandets två senaste giv, Ótta och Svartir Sandar(2011), även om det sedan blandas friskt från allt utom debuten Í blóði og anda(2002). Det som började stelt växer och även om nivån inte kommer upp till en del av bandets sedan tidigare mytomspunna spelningar presterar de ändå på en hög nivå. Framförallt vinner de i mångt och mycket på den intimitet och ödmjukhet de visar mot publiken. Något som blir tydlig i avslutande mastodonteposet Goddess of Ages. Maken till intimare gitarrsolo får man nog leta efter när Aðalbjörn nästan sätter sig i knät på folket längst fram vid scenen.

    img_6208

    Bäst: Goddess of Ages
    Sämst:
    Náttfari
    Betyg:
    7/10

    Fler bilder hittar ni här – LÄNK

    Foto: Johan Bäckström
    Text: Cecilia Wemgård

    New Keepers of the Water Towers Nordic Giants Sólstafir
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Exklusiv videopremiär med Sólstafir

    Sólstafir – Berdreyminn

    New Keepers of the Water Towers, Kongh, Cult of Luna med Julie Christmas – Debaser Medis, Stockholm

    crankitup.se

    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.