Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Speaking of crazy women

    0
    By johan on 4 januari, 2012 Aktuellt

    En del kvinnor kan inte acceptera ett nej.

    Jerry Montano (ex Danzig, Hellyeah) gjorde misstaget att bjuda hem en facebook-bekant med en del gemensamma vänner, en tidig morgon i december, som också ”sov över”.

    Han bjöd hem henne ungefär en vecka efter det för en ny övernattning.

    Två dagar senare ville Montano, tillfrågad av vännen, sova själv och Priscilla Caputo tog det inte väl. Den avvisade kvinnan skickade oavbrutet sms till den avvisande parten den natten. Dagen efter åkte hon hem till Montano och blev insläppt av en bekant till den frånvarande basisten för att sparka ned hans sovrumsdörr och slå sönder hans rum.

    Montano skrev då till henne att han skulle göra en polisanmälan.

    Caputo skrev att hon då skulle anmäla honom för våldtäkt.

    Los Angeles Superior Court gick på Montanos ord och bevis i form av just de meddelanden som Caputo (bara jag som finner namnet nära det tyska kaputt?) skickat till honom och har nu utfärdat ett besöksförbud.

    Vad har gått snett hos en del kvinnor? Vad har hänt med stolthet och självrespekt? Ett nej är ett nej. Är det inte vad vi kvinnor brukar säga?

    Om en kille skulle förfölja en tjej, bli avvisad och sedan hävda att han hade blivit drogad och/eller på något sätt blivit utnyttjad av samma kvinna så hade världen skrattat åt honom och sagt åt honom att sluta vara en tönt.

    När en kvinna blir dumpad så kan hon hitta på vad som helst och det är alltid mannens fel. Vad beror det på? Är vi benägna att vi se på kvinnor per automatik så som små patetiska känsloknippen och anser att vi måste ta hand om dem, kan de verkligen inte ta tillvara på sig själva? Är de hjälplösa?

    Nu sitter den här kvinnan (som tydligen blev en ”kändis” för sina plastikoperationer) och klottrar ned sin egen Facebook– och Twittersida med rasande anklagelser om att Montano har våldtagit henne och inte vågar träffa henne öga mot öga. Och människor tror henne!

    Kvinna som man! Har du fått ett nej? Inse att du inte kan göra något åt det och gå vidare.

    Det är inte lätt att vara rockstjärna idag, groupies har så många fler kanaler att göra sin röst hörd på…


    Get it darling?

    Källa: TMZ

    Dave säger: ”I don’t have a coffee problem, the fuckin’ problem is there’s no fresh pots!”

    johan

    Relaterade Inlägg

    Dead by April – N3, Trollhättan (2026-05-02)

    Dahlia – N3, Trollhättan (2026-05-02)

    The Baboon Show – Mejeriet, Lund (2026-04-18)

    crankitup.se

    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dead by April – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • Dahlia – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • The Baboon Show – Mejeriet, Lund (2026-04-18)
    • Frantic Amber – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • LÝSIS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.