Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Spectral Lore – III

    0
    By Cecilia Wemgård on 25 april, 2014 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    Spectral_Lore_III_front_cover_by_Benjamin_VierlingI Voidhanger
    Släpps den 2 maj

    Beskrivet som bandets magnum opus inom progressiv kosmisk ambient black metall är III en minst ut sagt komplicerad skapelse. Arbetet med detta grandiosa 87 minuter långa epos startade redan år 2008. På grund av produktions- och mixningsproblem har den fått legat på hyllan och samla damm. För att få ur sig sin kreativa energi bestämde sig istället upphovsmannen Ayloss, enkom skapare och utövare av Spectral Lores musik, för att producera albumet Sentinel. Må hända var detta ett kliv åt sidan från den tänkta banan. Emellertid kom detta projekt att genererar tillräckligt med kunskap inom produktionsområdet för att bandgurun skulle kunna färdigställa III.

    Spectral Lore är ett enmansprojekt i samma artistiska ådra som Blut aus Nord. Från det inre till det yttre, från det enskilda till kosmisk oändlighet. Det är mellan dessa extremer musiken vandrar både lyriskt och konceptuellt. Uppdelat på två skivor som vardera berör olika delar av den själsliga färgskalan är det nästan enkom 10 minuters prosaverk som erbjuds. Att detta maskineri har krävt enorma mängder engagemang, tid och uppoffringar är inget som går att ifrågasätta. Detsamma måste sägas om det koncept som greken målat upp. Detta är musik som talar. Detta är black metall med ett annorlunda budskap. Det gäller bara att ta sig förbi de första minuterna av självplågeri i begynnande Omphalos. Därefter flyter musiken på i ett kakofoniskt ljudlandskap vars spridda sorl ger mig temporär asperger.

    Sånginsatserna är till och från, ibland känns skriken allt för krystade för att skapa samhörighet. Något som blir smärtsamt tydligt i The Veiled Garden. Detta kontras däremot av The Cold March Towards Eternal Brightness som med sin mer simplistiska black metallprägel blir aningens mer lättsmällt. Mitt i denna storm bryter plötsligt den klassiskt medeltidsljudande instrumentalen Drifting Through Moss And Ancient Stone igenom skalet. Som balsam på själen och med en välbehövlig paus från denna kosmiska misshandel smeker den hörselgångarna. Skiva nummer två tar avstamp i The Spiral Fountain, en inledning som klår Omphalos med hästlängder. Efterföljande A Rider Through The Lands Of An Infinite Dreamscape bjuder upp till melodiös melankoli utan att för den delen tappa de smattrande baskaggarna.

    Jag skräder inte orden när jag säger att denna skiva är hatkärlek på världsalltets krön. Jag pendlar mellan att slänga ut skivspelaren genom fönstret och att sitta förtrollad som ett litet barn på julafton. Vissa partier uppvisar genialisk tonsättningsförmåga, andra låter som brutalt misslyckade experiment. På grund av skivans längd är det inte heller så lätt att låta den snurra hur många varv som helst. Stundom måste jag faktiskt stänga av för att inte utveckla huvudvärk. Tack vare sin komplexitet blir III långt ifrån simpel. Emellertid hade du nog inte läst såhär långt om du endast gillar simpel black metall. Vill du ifrågasätta din existens? Ja, då är detta något för dig. Vill du ha enkelt mörkt mangel? Gå vidare du arma själ och vänd dig inte om.

    Spectral_Lore_III_cover_art_Benjamin_Vierling

    Bäst: engagemanget bakom detta epos är beundransvärt
    Sämst:
    den stundom krystade sången
    Betyg:
    7/10

    Spår
    Skiva 1 – Singularity
    1.  Omphalos
    2.  The Veiled Garden
    3.  The Cold March Towards Eternal Brightness
    4.  Drifting Through Moss And Ancient Stone

    Skiva 2 – Eternity
    5.  The Spiral Fountain
    6.  A Rider Through The Lands Of An Infinite Dreamscape
    7.  Cosmic Significance

    Bandmedlemmar
    Ayloss – Sång, alla instrument

    Text: Cecilia Wemgård

    Spectral Lore
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.