Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Taake – Stridens Hus

    0
    By Cecilia Wemgård on 19 november, 2014 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    TAAKE-StridensHus-frontcoverDark Essence Records
    Släpps den 8 december

    Den norska multiinstrumentalisten och envåldshärskaren Ørjan ”Hoest” Stedjeberg är nu åter tillbaka med sitt Taake. Den sedvanliga treårsperioden av dvala har nu förlöpt och löftet om ett nytt album har infriats. Stridens Hus är norrmannens sjätte album där klassisk black metal blandas upp med ogudaktiga melodier och experimentlusta. Låt helvetet braka loss på klingande norska.

    Medan förra skivan, Noregs Vapen(2011), kändes som en samling låtar av hög kvalité där det stundom saknades både flyt och en röd tråd har detta rättats till på Stridens hus. Karga melodier och hesa viskningar blandas upp med sträva vrål. Både mystiken och elakheten i norrmannens stämma passar mer än väl för att tonsätta denna mörka årstid. Klassiska tremolosolon och blast beats dominerar samtidigt som experimentlustan från tidigare skivor lever kvar. Visst går det att skönja bluesinspirerande tongångar i Orm samtidigt som Kongsgaar bestar tycks leka med de mer progressiva elementen. Även öppningsspåret Gamle Norig andas både karg minimalism och landskärlek. Hur vida den är relaterad till poeten Ivar Andreas Aasens dikt från 1863 låter vi däremot vara osagt. Taake överraskar dock sällan, har man en sådan bra kvalitativ grund är det nästan dumt att mixtra med den. Däremot är det intressant att se att Hoest har låtit bjuda in de musiker som i vanliga fall bara delar utrymme med honom på livescenen. Hur vida detta har påverkat skivan är svårt att säga. Musiken gör fortfarande lika tvära kast mellan det melodiösa (Det fins en Prins) som de regelrätta knytnäveslagen (Stank).

    Det här är den där typen av black metal-album vars långsamma tempo bryts upp av parter som får en att vilja gräva sig djupare ned i materialet. Precis som med tidigare skivor skulle jag vilja kika under norrmannens skallben och undersöka vad det egentligen är som rör sig i hans huvud. Mycket av den enkla anledningen att Hoest nästan uteslutande skriver allt material själv. Samtidigt är Stridens Hus inget som skapar större entusiasm, även att det är ett riktigt bra album.

    taake-kulde1-StigPallesen

    Bäst: traditionell black metal uppblandat med lagom experimentlust.
    Sämst: trots bra lägsta kvalité saknar albumet det lilla extra.
    Betyg: 7/10

    Spår:
    1. Gamle Norig
    2. Orm
    3. Det fins en Prins
    4. Stank
    5. En Sang til Sand om Ildebrann
    6. Kongsgaard bestaar
    7. Vinger

    Medlemmar:
    Hoest – sång, alla instrument

    Text: Cecilia Wemgård

    Stridens Hus Taake
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Taake – Kong Vinter

    Taake – Gefle Metal Festival (2017-07-15)

    Exklusiv SABATON-spelning på Tons of Rock 2017

    crankitup.se

    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.