Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Testament – Hatkärleken ökar på grund av det exklusiva

    0
    By Gabi Mattsson on 28 mars, 2018 Aktuellt, Intervjuer

    Testament

    Några timmar innan spelningen på Fryshuset möter gitarristen Eric Peterson upp för en intervju. Halvt liggande i soffan berättar Eric om sitt fantasy-intresse, tiden i highschool när han misstogs för en trollkarl och varför han ger bort sina gitarrer.

    Du har en ganska speciell signaturgitarr som designats av dig tillsammans med Dean guitarrs.

    – Ja,  många i branschen har sina egna gitarrer men jag ville ha något lite mer speciellt. Utöver den jag använder mest, Old Skull, så har vi designat en som heter The Hunter . Skillnaden är färgerna och att den ena har ett mer klassiskt format. Jag vet att många i branschen har ungefär 20 stycken med sig på varje turné medan jag tar med mig två, som jag sedan ger bort. Skratt.

    Varför ger du bort dina gitarrer, tänk om du behöver dem för en spelning?

    – Oftast så beror det på att jag druckit lite, som när vi var i Holland senast. Då vaknade jag en morgon och undrade var gitarren var, det visade sig att en kompis hade fått den av mig och vandrat iväg.

    För att lyckas sägs det att man måste vara ett fan av det man gör. Hur gör du för att fortsätta vara ett fan av musiken?

    – Svaret är enkelt samtidigt som det är klassiskt, jag skriver musik som jag själv vill höra och spela. En avgörande sak är att alltid kunna gå tillbaka till skivorna som jag älskade som ung, att få den känslan och kunna skapa utifrån den.

    Jag har hört att du gillar fantasy och gärna läser mycket böcker?

    – Fantasy är min största inspiration när det kommer till att skapa musik, även klassisk musik med stora orkestrar som har mycket kraft i sig. När det kommer till läsandet så har det faktiskt varit ett tag sedan jag hann med att läsa. Men när tiden finns föredrar jag böcker som skapar miljöer som går att föreställa sig som Inferno av Dan Brown och första boken i Sagan Om Ringen-serien. Sedan tar jag med mig det och sätter mig med gitarren,  min bandspelare är alltid med så att jag kan spela in allt för när det gått ett tag så hittar man små partier som går att använda.

    Är låten Pale King  (Brotherhood of the snake, 2016) en av de låtarna du inspirerats till genom böcker?

    – Den låten är inspirerad av faktisk historia för om du går tillbaka 4000 år före Kristus,  till den samaritiska tidsåldern, så finns det mycket intressant fakta att inspireras av. Vi tittade mycket på History Channel, har ni den här i Sverige?

    Ja, den finns här också.

    – Vad bra, titta på den! Tillbaka till saken, metal kan vara riktigt coolt även med inslag av fantasy så länge det inte handlar om drakar. Det handlar om att göra det intressant och genom att inkludera abstrakta ord och meningar som har en gnutta mystik i sig så börjar folk undra vad man egentligen försöker säga.

    Apropå drakar så har du ett annat band som heter Dragonlord.

    – Dragonlord  och Testament  är två helt olika band. Som tur var behöver jag inte oroa mig för huruvida det första säljer skivor eller inte, eftersom Testament  gjort det möjligt för mig att göra vad jag vill. Friheten är större gällande  musiken men även skapandet kommer direkt från hjärtat. För du förstår, det måste vara på ett särskilt sätt eftersom det är ryggraden som håller upp bandet.

    Jag läste att er musik är gjord för att spelas live och inte höras genom skivor?

    – Det håller jag inte med om för även om vi lägger ner mycket tid på musiken  så läggs det ner lika mycket på designen av albumen. Förr i tiden när vinyl och CD-skivor såldes så var det viktigt för alla, nuförtiden bryr sig inte folk  om framsidan på skivan är helt svart eller pryds av en halvtaskig bild föreställande bandet. Livespelningar är fantastiska eftersom musiken kommer till rätta och vi får se publiken sjunga med, men det hade dem  inte kunnat utan att ha lyssnat på skivorna.

    Du verkar ha ett djupt förhållande till musiken, har det alltid varit så?

    – Absolut! Jag var den där konstiga killen i high school som gick runt i svarta kläder och som folk bad att förtrolla andra . Skratt.

    För att du bar svarta kläder?

    – Jag hade en bok som det stod svartkonst på så ryktena gick igång ganska snabbt om att jag var en trollkarl. I själva verket var jag bara ett stort fan av Black Sabbath. I mitt gäng var jag den enda som inte sysslade med sport, men vårt intresse för musik som Michael Schenker, Scorpions och Judas Priest förde oss samman . Fast jag måste erkänna att jag blev lite stött när alla började lyssna på Iron Maiden, det var mitt band.

    Fast du kan ju  inte ha ensamrätt på ett band.

    – Nej, men du vet när något är coolt för att man är så ensam om att gilla det, som Iron Maiden? Innan de släppte  så var det ingen som kände till dem. Då lyssnade de flesta på radiomusik som Journey och Foreginer. Undergroundscenen är intressant, för man vill att de ska lyckas samtidigt som hat-kärleken ökar eftersom man vill ha kvar exklusiviteten. Den tiden var en av de bästa, då var musik bra. Nu ser jag rappare som tar efter metal-scenen och skryter om sina avtal med Satan, vad nu rap har med det att göra.

     

     

     

    Eric Peterson Testament
    Gabi Mattsson

    Relaterade Inlägg

    Testament – Arenan, Stockholm (2020-02-07)

    Vader, Annihilator, Testament – Fryshuset, Stockholm

    Testament spelar i Sverige tillsammans med Annihilator och Vader

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.