Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    The Dahmers – Ghouls in the garage

    0
    By Henrik Forselles on 17 februari, 2023 Albumrecension

    The Dahmers
    Släpps 17 februari

    Från Bromölla i södra Sverige kommer ett smått fantastiskt band. De är en så kallad skräckorkester som spelar en slags punkig rock’n’roll med mycket garagekänsla. Tänk The Ramones, The Kinks, The Hives och The Hellacopters och lägg till en dos smart gitarrpop.

    The Dahmers släpper nu en fyrspårig EP med bra ös från början till slut. Två av spåren har vi hört tidigare i form av singelsläpp under förra hösten. Det är inga konstigheter alls, nu hittar vi dem ju på ett och samma ställe. Inledande On Halloween är ett sådant där nummer som kastar en fram och tillbaka längs musikhistorien. På ett positivt sätt. Från 60-tal via 90-tal till modern tid, allt baserat på känslan från gitarrslingorna. Påföljande Bats Need Friends Too är en kort och rapp dänga som fungerar väl som inspel till samlingens starkaste kort. Black Widow är en härligt dansant låt med mycket popkänsla. Det är en hel del brittpopreferenser som susar genom skallen under lyssningen som ger en sån där varm go feeling av nostalgi. Avslutande The Ghost of Roy Orbison bjuder upp till skön dans på en kalifornisk strand när surfbrädorna ställts undan för kvällen.

    Detta är inget annat än ett perfekt album att slänga på när du vill få ingång energin inför helgen. Benen blir så där härligt sprittande och det finns risk för stänk av det nyss upphällda rödvinet när armarna plötsligt far upp och vill klappa i takt. Vik undan mattan och ta en svängom i vardagsrummet!

    Betyg: 9/10

    Spår
    1. On Halloween
    2. Bats Need Friends Too
    3. Black Widow
    4. The Ghost of Roy Orbison

    The Dahmers
    Henrik Forselles

    Recenserar mycket och gärna. Rötterna i thrash, death och klassisk heavy metal. Blir även en del konsertfoto när tillfälle ges.

    Relaterade Inlägg

    The Dahmers – Slagthuset, Malmö (2024-11-09)

    The Dahmers – Slagthuset, Malmö (2024-08-15)

    Subkultfestivalen 2022 – Fredag (2022-07-08)

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    • Dismember – Debaster Strand, Stockholm
    • Trollhättan Rock City 2025
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.