Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Turmion Kätilöt, Beast In Black – Klubben, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 30 mars, 2019 Liverecension, Recensioner

    Datum: 2019-03-29
    Finsk höjdardubbel bjuds det på i storstaden när allt från kärleksfulla skitfasoner till ren och skär heavy metal blandas i en enda salig soppa. Inte blir det sämre av att publiken är så taggade att jublet blåser taket av lokalen.Turmion Kätilöt
    Som en homoerotisk korsbefruktning mellan Rammstein och Skitarg, där navelsträngen består av dansanta synthslingor och fosterhinnan av finsk humor. Det är det enda undertecknad hinner klottra ned i sitt anteckningsblock innan bandet drar igång med växeln i högsta läget. Handbromsen har slängts ut genom fönstret och fram far ett mellanting mellan punkare och hårdrockare som charmerar publiken till att varva allsång av Ooa Hela Natten till att stampa i takt till blytunga melodier som den tyska industrimetalscenen hade dödat för. Det är en fröjd att se ett sådant rutinerat band totalt äga den scen de gör sitt bästa för att riva. Scenkläderna är dråpliga, skämten dåliga, humorn är barnslig och med en suck likt Askungens är detta alldeles underbart. En lektion i det finska språket som är väl värt pengarna.

    Betyg: 8/10

     

    Beast In Black
    Det må ha funnits folk som tvivlade på att gitarristen och låtskrivaren Anton Kabanen skulle lyckas gå vidare i karriären med ett lika högkvalitativt heavy metalband som Battle Beast, speciellt efter splittringen med just sagda band. Och om dessa få inte blev motbevisade på kritikerhyllade debutalbumet Berserker (2017) borde all skepticism vara som bortblåst med senaste givet From Hell With Love (2019). För på bara två år har grabbarna gått från förband till headliner och det är en stor sko de har fyllt med bravur. Till tonerna av Cry Out For A Hero far kvartetten in på scenen med sångaren Yannis Papadopoulo som dirigerar sitt eget personliga aerobicspass. Här sparas det inte på energin och i brutala intervallpass betar bandet av den arton långa spellistan i ett fasligt tempo, dessutom med vida leenden på läpparna.

    Det är svårt att inte ryckas med i den glädje som grabbarna visar på scen jämte varandra och som riktiga proffs ser de till att integrera med varenda kotte de kommer åt i publiken. Gränsen mellan fan och artist suddas ut för att förvandla showen till ett stort heavy metal-disco där alla är inbjudna. Visst hade balladen Ghost In The Rain kunnat bytas ut mot färska Oceandeep, men när varenda mobil i lokalen har ficklampan tänd är mysfaktorn uppskruvat till tio. Därtill är alla synder förlåtna när de blinkande Teenage Mutant Ninja Turtles-maskerna åker på under Crazy, Mad, Insane och Yannis improviserar fram det ena lejonvrålet efter det andra utan att missa en ton. Inte ens hans utdragna mellansnack kan förstöra aftonen när de flesta av de bästa låtarna från bandets båda album får plats i repertoaren. Beast In Black slänger alla ess på bordet och kammat hem högsta potten.

    Betyg: 10/10

    Foto och text: Cecilia Wemgård

    Beast In Black Turmion Kätilöt
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Beast In Black – Vi insåg att många metalband inte ler på scen

    Beast In Black, Rhapsody – Klubben, Stockholm

    Beast In Black – Klubben, Stockholm (2018-03-04)

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    • Dismember – Debaster Strand, Stockholm
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.