Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Mimikry – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Up n Crankin’ med IMBER

    0
    By rockyroute on 30 oktober, 2013 Aktuellt, Intervjuer

    5783_10151554417768813_261444701_nUp n Crankin’ är vårt helt nya kategori där vi vill lyfta fram band som vi tror lite extra på. Med presentationer och korta intervjuer hoppas vi på att ni skall kunna hitta nya spännande band att lyssna på här.

    Jag fick upp ögonen för Imber någon gång i våras. Vad som verkligen fick mig att fastna för bandet är deras levande, stundtals förtvivlande, aggressiva sound som är sammanlänkat med en oslagbar utstrålning.

    När bandet berättar historien om hur de bildades kan jag inte låta bli att höja på ögonbrynet och undra om jag verkligen hörde rätt. – Vi träffades aningen otippat på ett afterski i Gällivare. Madde och Lea var där med sitt dåvarande dansband TIGERS, Dylan på konferens för ett dildoföretag, My som bakgrundsdansare och Lisette hade helt enkelt gått vilse. Vi stod längst fram när dansbandet TIGERS gick på scenen och det klickade direkt! Namnet Imber kom efter en älgko som var döpt efter det gamla, fornnordiska kvinnonamnet. Den gapade och skrek så mycket att det blev det starkaste minnet från resan.

    I ärlighetens namn så gör svaret mig aningen stum, men sedan följer en helt annan berättelse.
    – Skämt åsido! Vi har alla träffats på olika håll i musikvärlden. Lea, som är trummis, startade bandet i hopp om att ha ett band bestående av bara tjejer. Många medlemmar byttes ut och till slut träffade hon vår gitarrist Madde. Allt gick kanon tills den dåvarande sångerskan hoppade av och vi var tvungna att hitta en ersättare eftersom det var en Sverigeturné på gång.

    Madde kom då att tänka på My, som hon hade spelat in på sång tre år tidigare. – Då tyckte hon att det lät kasst, men nu tänkte hon att ”hon kanske har utvecklats lite?”

    – Samtidigt letade vi efter ännu en gitarrist och hittade till slut Lisette på en spelning där vi hade hört att det skulle finnas en tjej till gitarrist, så vi snodde ju egentligen henne! Det slutade även med att vi var tvungna att hitta en ny basist och fick faktiskt testa med diverse killar tills vidare. Det var där vi hittade Dylan och det gick så bra att han blev en fast medlem i bandet, vilket är väldigt kul för han är troligen den mest feminina, haha!

    Vem är vem i Imber då? Vem är den som alltid är sen och vem är den som organiserar?

    – Kul att du frågar. ”Libban” är alltid den sena, medans Madde är den som organiserar och är administrativ. My, hon är bandets länk, den som medlar och vill att alla ska vara glada när vi repar. Lite av en clown faktiskt, haha. Lea och Dylan är ”in charge of the bar” av den enkla anledningen att de är dem enda som är gamla nog att hantera den!

    Just nu kan vi följa er i studion genom era Studio Diaries. Hur ser en vanlig dag i studion ut?

    – En dag i studion är väldigt blandad. Vi jobbar ihop med producenten Per Aldeheim, Enkelt förklarat så presenterar vi en låt för honom som i våra ögon är klar och han tar då fram låtens skönhet och tonar samtidigt ned på diverse andra saker i låten. Han har ett magnifikt öga för sådant!

    Det bandet har lagt märke till är att det är en väldigt organisk process, det vill säga att under inspelningens gång så förändras låtarna en hel del. Ibland tas vissa riff bort, ibland kommer de på nya under inspelning. Det är först när Imber har spelat igenom låten flera gånger och de fått till ett perfekt sound som bandet spelar in låten.

     ”Hard work gets hard results”

    2013 har varit ett framgångsrikt år för Imber. Bandet har spelat på några av Sveriges största festivaler, håller just nu på att spela in en singel och är även bokade för Sabaton Open Air 2014. Jag frågar dem om de trodde att de skulle kunna nå såhär långt när tankarna på att starta bandet tog fart.
    – Hard work gets hard results! Om man vill lyckas måste man ha inställningen att det inte finns ett ”om vi lyckas..” utan ”NÄR vi lyckas” i tankarna. Som det ser ut nu har vi funnit de rätta medlemmarna som drivs av samma ambitioner om att ta över världen, vilket är sjukt viktigt för att kunna ta sig framåt.

    Det blir allt vanligare med band bestående av tjejer inom metal nu för tiden. Varför tror ni att det har blivit vanligare nu?

    – Vi tror att det alltid har funnits tjejer inom metal, det har bara inte varit lika uppmärksammat tidigare. Nu för tiden är det så lätt att starta band och genom promotion så syns man mer. Nu finns det ju även fler ”rolemodels” till dagens unga tjejer som de ser upp till och gör att de själva startar band.

    De som följer Imber via de sociala medierna har inte kunnat undgå förkärleken som bandets sångerska, My Andersson, hyser till sengångare. Jag undrar om detta är något alla i bandet har gemensamt men får till att svar att de inom bandet har ett internt ansiksuttryck som kommer fram på varenda bild de är med på, My såg då likheter i sengångaren – därav fascinationen.

    Imbooze Vodka och hur de välkomnar fansen

    Jag frågar Imber vad de skulle göra för att lära känna sina fans.
    – Dra med dem till våran replokal, dricka lite bärs och fylle-jama. Kanske dansa en liten dans och spela in någon konstig cover? Efter några timmar lägger vi lakritstomtar golvet med en av motorcrossarna som står här, haha!

    Hur skulle då en egentillverkad vodka-flaska se ut, smaka och vad skulle den heta?
    – IMBOOZE! Just alcohol – 99% ren sprit. Får dig att slockna på en sekund, räcker länge, billigt och multifunktionellt. Används i drinkar, rengöringsmedel eller som bensin till motorcrossen om du får soppatorsk!

    Slutligen…1378276_10151795884008813_1028410397_n
    ..Imber eller Ingeborg? (Imber är ett fornnordiskt och kommer från Ingeborg)
    IMBER. It’s harder to scream INGEBORG in the crowd.
    ..Sol eller Regn? (Imber betyder regn på latin)
    We are all sun people, Dylan comes from the sun. Just nu utbrast Dylan och Lea i en  ”Heart Of Gold”-cover..
    ..Sengångare eller Kattdjur?
    SENGÅNGARE! No questions asked. My answers for all.
    ..Öl eller Vodka?
    Vodka gets you pregnant. We are set up with beer.

    Imber
    rockyroute

    Relaterade Inlägg

    Imber – Vicious Rock Festival (2015-07-04)

    Första bandet klart till Vicious Rock Festival

    Imber – Getaway Rock Festival (2014-08-07)

    crankitupswe

    I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The B I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The Baboon show som bjöd på en fartfylld och energisk spelning.

Bilder från kvällen hittas på våran hemsida crankitup.se

@thebaboonshowofficial 
@galaxen_noje 
#thebaboonshow #borlänge #punk #concertphotography
    Borlänges stjärnor på hemmaplan. En helt galen Borlänges stjärnor på hemmaplan.

En helt galen och fantastisk kväll med Mimikry på Galaxen i Borlänge som dessutom var gitarristen Anders Brandströms sista spelning med bandet.
Utöver avtackning från bandmedlemmar och publik fick dom även celebert besök av Blomman från Troublemakers och Martin från Lok/Lillasyster

Fler bilder från kvällen hittas som vanligt på vår hemsida (Länk i bio)

@mimikryband 
@galaxen_noje 
#mimikry #mimikryband #punk #borlänge #concert #concertphotography
    Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde platta! Vi har lyssnat och vår skribent har sagt sitt ord om detta alster! Klicka dig in på hemsidan för att ta del av recensionen! 
Länk i bio!

@knogjarn @indierecordings @republic_66
    Igår släppte Metallica andra singeln från komma Igår släppte Metallica andra singeln från kommande 72 Seasons.
Vår skribent har lyssnat och vet precis vad han tycker om låten!
Klicka dig in på vår hemsida och ta del av recensionen!
    På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malm På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malmö KB Metal Frenzy!!
En gratiskväll fullproppad med en rejäl dos lokalt förankrad metal av olika stuk!
Bor du söder om Indalsälven så finns det ingen ursäkt att inte komma!
@easternhighofficial @hundtheband @tornvisions_official @eradikated_official
    Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Sy Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Synthare på samma plats, På 80-Talet otänkbart, Nu Succé och ett jäkla röj.

Fler bilder hittas på våran sida (Länk i bio)

@backstagerockbar
@strikkland_official
@dpoint_sweden 
@octolabmusic

#backstagerockbar #synth #octolab #dpoint #strikkland #concertphotography
    Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backs Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backstagerockbar i Trollhättan

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio)

#backstagerockbar #krypos #heavymetal
    I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @ I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @hild_sweden som bjöd på mörka och trashiga toner som en hyllning till nordisk mytologi & paganism.

Bilder från kvällen hittas på våran sida (Länk i bio).

#backstagerockbar #blackmetal #hild #concertphotography
    Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdas Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdaste källare @backstagerockbar när @knogjarn kom på besök och körde skiten ur publiken. Bilder från kvällen hittar ni på crankitup.se!
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Mimikry – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.