Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Watain – Trident Wolf Eclipse

    0
    By Cecilia Wemgård on 3 januari, 2018 Albumrecension, Recensioner

    WATAIN Trident Wolf Eclipse Släpps den 5 januari
    Century Media

    Glöm skönsång och trallvänliga melodier – när WATAIN återvänder med nytt släpp är det plattan i mattan och en ”dra-åt-helvete”-attityd i ren black metal-anda som gäller. Med Trident Wolf Eclipse går bandet tillbaka till sina rötter och säger farväl till det lugnare tempot och den rena sång som såg dagens ljus på förra plattan The Wild Hunt (2013).

    Det går undan, det går fort. De avancerade, tekniska riffen har fått stå tillbaka för att få fram den urkraft som bandet besitter. En urkraft som ger dig en käftsmäll, en spark mellan benen och sedan ett långfinger upp i ansiktet. Furor Diabolicus är ett exempel på ovanstående kraft – här körs lyssnaren över med totalt mangel och ursinne som om bandet försökte tvinga solen att inte gå upp igen. Något som fortsätter skivan igenom. Towards The Sanctuary blir däremot ett kort avbrott i stormen och har en mer berättande utformning som påminner om låtarna på tidigare fullängdaren Lawless Darkness (2010).

    Skivan är bra, men lider av att det krävs en hel del genomlyssningar innan den sträcker sig över medelbetygen. Ljudbilden är rörig och vid första anblick är steget tillbaka i utvecklingen knappast något positivt. Teknikaliteterna är saknade och det krävs en redig omställning i tänket innan det går fram att det här faktiskt är Watain i sin renaste form. Det är så här de ska låta, det ska skicka ett långfinger ut i etern. De ska helt enkelt vara kaos.

    Betyg: 8/10

    Spår:
    1. Nuclear Alchemy
    2. Sacred Damnation
    3. Teufelsreich
    4. Furor Diabolicus
    5. A Throne Below
    06. Ultra (Pandemoniac)
    7. Towards The Sanctuary
    8. The Fire Of Power

    Medlemmar:
    Erik Danielsson – sång, bas
    Håkan Jonsson – trummor
    Pelle Forsberg – gitarr

    Text: Pelle Jansson

    Trident Wolf Eclipse Watain
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Malmöfestivalen 2024

    Gefle Metal Festival 2023 – Dag två, Fredag

    Sista bokningarna till Gefle Metal Festival

    crankitup.se

    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dead by April – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • Dahlia – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • The Baboon Show – Mejeriet, Lund (2026-04-18)
    • Frantic Amber – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • LÝSIS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.