Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Mörkaste Småland – Metropol, Hultsfred (dag 1)

    0
    By Cecilia Wemgård on 28 september, 2015 Aktuellt, Festival

    Datum: 2015-09-25
    De sägs att ”mörkaste småland” var ett talesätt på 1890-talet för att uttrycka den konservatism och den högkyrligheten som rådde i stift- och residensstaden Växjö. Idag är det snarare en term som beskriver den vidsträckta naturen i området. Och aldrig har väl dessa två ord varit så sanningsenliga som när extremmetalfestivalen Mörkaste Småland går av stapeln för andra gången. På Metropol i Hultsfred är nätterna långa och fyllda med sataniska toner från både debuterande akter och seniorer med valkar i händerna. Trots uteblivna matförsäljare håller festivalen alltjämt fanan högt och redan från start sätts en förbannat hög lägsta standard.

    Mörkaste SmålandCentinex
    Förra året sammanstrålade bandet efter nästan åtta års avbrott och valde då att göra sin comeback i form av platan Redeeming Filth. En skiva som var ett slag utöver det vanliga där death metal av klassisk 90-talsstuck kom att varvas friskt med en förkärlek för Floridas death metalscen. Det är också i denna form och hädelse som stridsvagnen Centinex inviger Mainstage. Med en sångare som låter som om han skiter knogjärn är det en avslappnad grupp karlar som med blinkande stroboskopljus levererar musik vars tempo påminner om malande larvband över slagfältet. Med en jämn blandning av fart och simpelt tungtugg bjuds det upp till en blytung ponduskavalkad av enbart nya låtar. Det är i denna prestigelösa kombination som reptilhjärnan frossar i överflöd, vilket också går att skönja i alla flygande hårmanar som exstatiskt vajar i vinden.

    2Khold
    Om svenska Centinex satta standarden så gör norska Khold sitt bästa för att hänga på. 2001 debuterade bandet med Masterpiss of Pain och sedan dess har det blivit fem plattor till i samma rått primala musikådra. Med lika delar rock’n’roll som kärlek till den norska ursjälens bjuder frontmannen Gard på kvällens mest unika corpsepaint. Med övre flinten dränkt i vitt och den undre ansiktshalvan fullsmetad med svart ser det stundom ganska komiskt ut när ljuset faller på. Å andra sidan så är det i deras bastanta rockundertoner som den verkliga ådran av black metal pumpas. Med ett hypnotiskt rörelsemönster och rullande betoningar på r-en, något som skickar rysningar av välbehag längst ryggraden, är norrmännen både överraskande och snuskigt bra på scenen.

    3Crowlegion
    Götebrogsbaserade Crowlegion tar allt från doom, sludge och death bara för att slänga ned det i en puttrande gryta av tung våldsamhet. Och visst lever bandet upp till detta när de blir först med att inviga den lilla pubscenen. Men då både ljus och ljud håller hyfsat låg standard jobbar trion konstant i motvind. Mixen känns ojämn och hur svängigt det än är så låter sångaren Linus Pilebrands stämma aningens platt när den studsar ut ur PA:t. Samtidigt är det svårt att helt kasta bort göteborgarna då essensen av musiken faktiskt är ett litet guldkorn. Det skämtas friskt om felsteg när teknikstrul hägrar men nej, där kan jag inte hålla med. Det är egentligen inga felsteg som påverkar helheten utan snarare den berg-och dalbana som bandet tuffar på i. Det blir aldrig 100 % njutningsfullt men det klockar in en bra bit över 50 %.

    41349
    De hyllas som mästare inom norsk ljudmässig ondska och även om deras senaste platta Massive Cauldron of Chaos (2014) saknande en riktig spets så är det live denna black metalakt har fotfäste. Med kvällens starkaste liveframträdande plockar norrmännen hem 1-0 mot det bästa Sverige har att erbjuda. Sedan må det vara eldsprutande i all ära men det är i det kaotiskt högfrekventa kulsprutesmattret till trummande som 1349 verkligen blåser bort sin publik. Om det är den legendariska trummisen Frost(Satyricon) som sitter på trumpallen är svårt att se, vissa yttre attribut gör det uppriktigt sagt svårt att avgöra. Däremot är sångaren Ravn lika karaktäristik i sitt utseende som i sin sång. Rakryggad och med stirrande hökblick vrålar han med en stämma fylld av taggtråd. Lägg sedan till en svag doft av tändvätska, tre stora gitarrplågare och en kakofoni av euforiskt svart mangel och du har ett band som är inställt på ett enda läge; attack.

    5IXXI
    Det är nästan löjligt fånigt hut starkt alla band har levererat under festivalens första dag. Det måste vara vattnet i Småland som har någon oförklarlig inverkan för trots att första dagen nästan är över så har inget band spelat under godkänt. När IXXI ska inta pubscenen är det med korsade fingrar undertecknade hoppas på att de har löst byxproblemet från deras spelning på norska Inferno Festival. En spelning som karaktäriserades av att sångaren Outlaw konstant fick kämpa med att inte tappa byxorna. Inför kvällens spelning verkar dock detta ha åtgärdats och med smutsig rock’n’roll med death metalinslag blir pubscenens fritidsgårdsliknande atmosfär helt perfekt för denna bensindoftande kvintett. Med något som näst intill kan klassas som en traktorbas är stockholmsgrabbarna tillräckligt skitiga för att klara av några rediga omgångar rundgång, allt till publikens behag.

    6Shining
    För snart 20 år sedan satte bandgeneralen Niklas Kvarforth en grundläggande standard för deprimerat vemod. Ett vemod där han på musikalisk väg rotar sig i självdestruktiviteten och för dekadensens gyllene tidsålder in i det nya århundradet. Med sin självskadeklingande black metal är det en pikant blandning att atmosfär, prosa och heroin som möter festivalpubliken. Den lille spjuvern Kvarforth är i luven när han duschar fotografer och besökare i billig Jack Daniels samtidigt som han passar på att dra er skribent i hästsvansen. Om det är sant som man säger, att kärlek börjar med bråk, så måste sångaren verkligen älska sin publik. För aldrig har väl någon kastat så mycket smädeord och förolämpningar på sina fans. Kärleken är inte heller obesvarad då lyriska beundrare både sjunger med i texterna och ber om att få bli nedspottade. Med avstamp i senaste skivan IX – Everyone, Everything, Everywhere, Ends(2015) blandas det hej vilt från karriären till tonerna av Kvarforths hycklande stämma. I sig ett bisarrt skådespel som dock tenderar till att bli redigt utdraget. Med ett vokabulär som en pubertal 14åring blir det helt enkelt för mycket av det goda och snart genererar frontmannens utspel inte mer än en axelryckning från publiken. En publik där allt fler rör sig mot utgången medan Kvarforth skrattande vinkar av dem.

    Text och foto: Cecilia Wemgård

    Centinex Crowlegion Khold Mörkaste Småland Shining
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Crowlegion – Northern Hunter

    Shining – X – Varg Utan Flock

    Juryn: Shining – Fiende (EP)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.