Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Civil War, Powerwolf – Klubben, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 16 oktober, 2016 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2016-10-15
    I krig och kärlek sägs allt vara tillåtet. Kanske är det också därför som den ena av kvällens två akter har fördjupat sig i krigets symfonier medan den andra akten fokuserar på ett komedifyllt hyckleri av katolska kyrkan och dess estetik. Allt i ett virrvarr av heavy/power metal på ett Klubben i Stockholm där mer än 600 biljetter visar upp en publik lika vild som ett flock rabiata vildkatter.civil-warCivil War
    Det är snart dags för svenska Civil War att släppa skivan The Last Full Measure, den sista i deras trilogi om amerikanska inbördeskriget. Med soldatjackorna i högsta hugg och en förinspelad bas gör Sabatons lillebror entré med pompa och ståt på scenen. Syntharna smattrar tätt i ett galopperande tempo tillsammans med marschtaktstrummandet. Något som vida överstiger allt i ljudmixen under de första minuterna av showen och ger en gediget skev ljudbild. Visst räddar sångaren Nils Patrik Johansson (Astral Doors) en hel del av showen med sitt nasala sjungande och energiska scenspråk. Ja, helt ärligt får det nog erkännas att detta är ett av de bättre framträdandena bandet har genomfört under de senaste åren. Dock känns det som att en jämnare ljudbild hade höjt bandet till en helt oanad nivå. I övrigt är det dock fruktansvärt befriande att se ett förband som inte bara litar på att deras publik är där i tid, utan även vågar börja spela fem minuter innan utannonserat klockslag. Att grabbarna har lockat till sig en trogen åskådarskara är väl aldrig så tydligt som nu när folk ler ikapp med bandet och på kommando brister ut i allsång. Ett missförstånd här och en felspelad ton där renderas till en världslig sak när Civil War visar i vilket bås krigshästen ska stå.
    Betyg:
    7/10powerwolfPowerwolf
    Vad får du om du korsbefruktar Ghost med en religiös varulv? Förmodligen den tyska konstellationen Powerwolf vars namn är så synonymt med vad de levererar på scenen att det nästan är löjligt. Rumänska varulvslegender, lite hederligt humoristiskt användande av katolska element och texter som ligger bra mycket närmare bröderna Grimms original än Disney-versionen är vad som bjuds fram på nattvardsaltaret. Med en ståtlighet och ett enerverat pumpande av adrenalin får publiken helt enkelt bara finna sig i att medverka i den allsång som tycks lyfta taket utan smärre problem. Trummisen Roel van Helden tittar hungrigt ut över publiken medan bandet skrider till verket under elakartat mässande. Den rundnätta sångaren Karsten ”Attila Dorn” Brill uppvisar inte bara en charmant attityd utan även en myndig stämma med operaliknande undertoner vilket snabbt förvandlar de latinska fraserna till en inspirerande mässa.

    Det är skamligt att behöva synda i kyrkan men det är svårt att inte utbrista i ett häpet ”helvete vad ballt” när folkmassan vrålar med i refrängen till inledande Blessed and Posessed med en uppspelt vrede som tagen från helvetets femte krets. Lägg sedan till att keyboardisten Falk Maria Schlegel spenderar varje minut (när han inte behöver plinka på sina tangenter) med att göra Attila sällskap vid scenkanten och hetsa publiken. I slutändan har du ett väloljat maskineri som involverar både publik, band och en arbetsiver som motsvarar 48 timmars konstant drickande av energidrycken Red Bull. Attila leder skoningslöst mässan vidare som vilken högexemplarisk liksminkad publikdomptör som helst. Enda skillnaden är att han får hårdrockspubliken att skamlöst skandera ”Ave Maria” om och om igen. I slutändan bjuds Stockholm på en vargaflinsbred hitkavalkad där det ostiga mellansnacket faller på plats som en förlorad pusselbit tack vare tyskarnas karismatiska jävlighet och strängbändarna Greywolfs filurigheter. Ja, vid kvällens slut är det nog fler än bara bandet som inte skulle säga nej till att få sig en redig törstsläckare ur nattvardskalken.
    Betyg: 9/10

    Fler livebilder hittar ni här – LÄNK

    Text: Cecilia Wemgård
    Foto: Sandra Thulin

    Civil War Powerwolf
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Gloryhammer, Powerwolf – Fryshuset, Stockholm

    Powerwolf – Fryshuset Arenan, Stockholm (2019-11-16)

    Sweden Rock Festival – ZZ Top, Tenacious D, Disturbed med flera klara!

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.