Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Lollapalooza Stockholm (2022-07-01 – 2022-07-03)
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Dio kommer till Sverige

    0
    By Erik Nelsson on 28 juli, 2017 Aktuellt

    Dio Sverige

    Det har gått hela sju år sen heavy metal legenden Ronnie James Dio gick bort. Men mannen som gav oss hornen kommer nu resa världen runt på turné med hjälp av det amerikanska företaget Eyellusion, som återskapar Dio med hjälp av hologramteknik. Dio Returns: The World Tour kommer spela på över 80 ställen i världen och börjar i Helsingfors den 30e november. Den 3e december så kommer föreställningen till Stockholm och spelar på Fryshuset.

    Hologram-Dio kommer att spela tillsammans med före detta medlemmar av självaste bandet Dio, med Simon Wright (trummor), Craig Goly (gitarr) och Scott Warren (keyboard). Björn Englen som tidigare lirat med Yngwie Malmsteen kommer spela bas. Turnén kommer dessutom få förstärkning från Tim “Ripper” Owens (Judas Priest, Iced Earth) och Oni Logan (Lynch Mob) på sång. Det bjuds alltså på live musik med inspelad Ronnie James Dio sång från tidigare live spelningar.

    Företaget hoppas att alla Dio fans, de som fick chansen att se legenden spela live tidigare och de som var för unga ska kunna njuta av Dio Returns. Det kommer bjudas på klassiska Dio låtar som Holy Diver och We Rock, men även Black Sabbath låtar som Heaven and Hell och Rainbows egna Man on the Silver Mountain.

    Nedanför finner ni en liveinspelning där Eyellusion bjöd Wacken besökarna år 2014 på en Dio konsert.

    DIO Dio Returns
    Erik Nelsson

    Ungdom i Stockholm med fokus på recensioner. Uppskattar all sorts musik. Ryktet går att han även aldrig har nekat en Magic: The Gathering duel.

    Relaterade Inlägg

    Begränsat erbjudande för DIO-fantasterna

    Till minne av en stor man

    Fatal Smile släpper ny video för att hylla minnet av Dio, spana in här:

    crankitupswe

    På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen mindre än @silver.thomas som tidigare var gitarrist i Hardcore Superstar.

Bilder finner man som vanligt på våran sida (Länk i bio)
    Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin_sweden på en riktigt grym kväll på @backstagerockbar. 
Bilder från kvällen hittas som vanligt på våran hemsida.
    När man hänger på @lisebergab åker man ofta be När man hänger på @lisebergab åker man ofta bergodalbanor, karuseller och spelar på chokladhjul men för många var huvudattraktionen @evergreyofficial spelning på lilla scenen i torsdags kväll. Bilder från spelningen hittas på crankitup.se!
    Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lise Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lisebergab när @thundermother rockade loss på lilla scenen. Bilder från spelningen hittars på crankitup.se!
    Våra utsända har avlagt rapport från @karmoyged Våra utsända har avlagt rapport från @karmoygeddon 
Gå in på vår hemsida och läs deras reportage!

@eluveitie_official @septicflesh_band @backstreetgirls @mglaofficial @official_ross_the_boss
    För första gången sedan pandemin var det dags f För första gången sedan pandemin var det dags för Aqua Blå i Vänersborg igen och som vanligt var det fullt ös i Backstage Rockbars tält.

Mikaels bilder från festivalen hittas på våran sida (Länk i bio)

@dirtboundrock | @mickeholm | @monsterheadofficial | @nickeborg | @wrethovs_bryan_adams_tribute | @aquabla | @backstagerockbar
    Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att lev Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att leverera! Igårkväll var det äntligen dags för en efterlängtad spelning med @gretavanfleet - och bilderna från denna fantastiska sommarkväll i Stockholm hittar ni via länken i profilen!
    Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nat Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nationaldagshelgen med att spana in bilder på @thehives från gårdagens spelning på @gronalund!
    I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar i Trollhättan när inga mindre än Corroded var där och spelade skiten ur stället! Med sig hade de också SORM.

Robbans bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se! @corroded_sweden @sormsweden @backstagerockbar
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Lollapalooza Stockholm (2022-07-01 – 2022-07-03)
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.