Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Helloween – Metallsvenskan, Örebro

    0
    By Cecilia Wemgård on 26 maj, 2014 Aktuellt, Festival, Liverecension, Metallsvenskan, Recensioner

    DSC_9107Datum: 2014-05-24

    Att säga att Helloween aldrig kommer att bli som det en gång har varit är att sparka in öppna dörrar. Åh andra sidan ter det sig fortfarande obegripligt för undertecknade att bandet fortsätter att spela klassiska låtar som deras nuvarande sångare ändå inte klarar av. Detta ständiga underminerande av Andi Deris gör mig rent ut sagt förbannad. Han har spelat längre i bandet än tidigare sångare kombinerat men ändå tvingas publiken till att lyssna på hjärtskärande mord av klassiska Eagle Fly Free och I Want Out. Det senare materialet som han själv varit med och spelat in klarar han utan problem även om balladen If I Could Fly är ett riktigt sömnpiller. Andis säregna nästan lite hesa stämma fungerar utmärkt i spår som Straight Out Of Hell och Power. Med en mimik och ett kroppsspråk som skriker glädje och publikfrieri är det barnsligt kul att se tyskarna leka loss på scen.

    Dock är detta en spelning med mycket utfyllnadsmaterial. Trumsolot bjuder på föga överraskningar och gitarrsolot känns ännu mer krystat. Det är lite väl standardisterat för att det riktigt ska lyfta men sångleken i Live Now! går hem hos Örebrospubliken. Blandningen av kliché och professionellt musicerande ger ett tudelat intryck. Är man inte familjär med bandet sedan tidigare är detta en föreställning av hög kaliber. Har man däremot sett tyskarna förr är detta en föga exalterad show. Mycket går direkt efter måttstocken. Av det gamla materialet så gör Andi en starkast tolkning av Dr Stein medan Starlight hamnar i helt fel tempo.

    När Saxon avslutade kvällen innan kändes det nästan som om de tryckt in för många låtar i sitt set. I Helloweens fall känns det som om det är för få. Den tyska pumpan rullar vidare utan att vare sig imponera eller hänföra.

    Bäst: Power.
    Sämst:
    Trumsolo, sånglekar, gitarrspel… mycket utfyllnadsmaterial.
    Betyg:
    6/10

    Text och foto: Cecilia Wemgård

    Helloween Metallsvenskan
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Svenska folket har sagt sitt!

    Helloween och HammerFall på turné ihop i Sverige

    Helloween – Fryshuset, Stockholm

    crankitupswe

    Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan a Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan av @ryanroxie som bjöd på en riktig helkväll! Bilder från hans akustiska spelning hittar ni på vår hemsida (länk i profilen).
    En stark sommartradition som håller i sig är att En stark sommartradition som håller i sig är att Nicke Borg besöker Backstage Rockbar i Trollhättan och spelar massa go musik och skapar en härlig stämning på krogens uteservering med allsång och applåder. Så även i helgen som passerat. Bilder från spelningen hittar ni på crankitup.se!

@nickeborg @backstagerockbar
    En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkan En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkanten av Uddevalla.
Detta året fick de besök av @mimikryband som gjorde en intim och trevlig spelning i en lada.

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio).

#mimikry #elinorspelen #svenskpunk
    Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde m Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde man höra Chris Bay, rösten bakom Freedom Call, på Backstage Rockbar. Fler bilder från det akustiska framförandet hittar ni på crankitup.se! @chrisbayofficial @freedomcallofficial @backstagerockbar
    Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med nytt album. Läs recensionen på Crankitup.se 

#crankitupswe
    Det är många klassiska album som börjar närma Det är många klassiska album som börjar närma sig 40 års ålder!
Detta makalösa album släpptes denna dag för 38 år sedan och anses vara det sista som bär spår efter Dave Mustain. Är det kanske också det sista riktigt bra alstret från dessa giganter?
    Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte d Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte det smått legendariska albumet Appetite For Destruction! 
Vilken låt skulle Du säga är den absolut bästa?
Kommentera och berätta!
    Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    • Chris Bay – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-29)
    • Belphegor – The Devils
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.