Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Lamb Of God – Omens

    0
    By Henrik Forselles on 7 oktober, 2022 Albumrecension

    Nuclear Blast
    Släpps 8 oktober

    Det är två år sedan dessa brutalister av amerikansk metal släppte sitt senaste och självbetitlade album. Ett album som var tungt, hårt och rått men samtidigt dynamiskt. Lamb Of God är nu tillbaka med ett minst lika tungt, hårt och rått verk. Men, vart är dynamiken?

    Det är lätt att börja fundera på olika anledningar till det fantastiska ointresse som denna platta väcker. Rubrikerna skulle kunna vara ”Pandemin tog lusten ur oss” eller ”Vi var bara tvungna att få ut den här skivan så fort som möjligt”. Något är det i alla fall som gjort att i princip hela skapelsen låter som en perfekt skiva att slipa parkettgolvet till. Du missar absolut ingenting. Visst, det finns ett antal glimrande riff och lika många justa basgångar. Problemet tycks vara bristen på variation i låtarnas uppbyggnad och Randy Blythes sång som ligger med ett konstant muller. Den enda låten som sticker ut från massan är titelspåret Omens. Här får lyssnaren en dos av den klassiska American Heavy Metal som bör kunna förväntas. Gunget i riffet som samarbetar väl med John Campbells (bas) rytmiska basgång får en att höja på ögonbrynen och tänka att nu, nu vänder det.

    Tyvärr vänder det inte. Detta är antingen så sönderpolerat eller oinspirerat att en efter tre låtar funderar på om spelaren hängt sig. Vill du bara ha ett tungt muller vräkandes ur högtalarna för att visa grannarna att du är ett äkta metalfan? Behöver du nytt brus i lurarna när du ska somna på kvällen? Då är det här en klockren platta för dig. Om du inte svarat ja på föregående frågor, gå vidare till ett annat släpp.

    Betyg: 2/10

    Spår:
    1. Nevermore
    2. Vanishing
    3. To The Grave
    4. Ditch
    5. Omens
    6. Gomorrah
    7. Ill Designs
    8. Grayscale
    9. Denial Mechanism
    10. September Song

    Medlemmar
    Randy Blythe – sång
    Mark Morton – gitarr
    Willie Adler – gitarr
    John Campbell – bas
    Art Cruz – trummor

    Lamb of God
    Henrik Forselles

    Recenserar mycket och gärna. Rötterna i thrash, death och klassisk heavy metal. Blir även en del konsertfoto när tillfälle ges.

    Relaterade Inlägg

    Copenhell – Refshaleøen, Köpenhamn – Dag 2

    Lamb of God – Partille Arena, Göteborg (2019-06-26)

    Mark Morton – Anesthetic

    crankitup.se

    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestiva Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten f Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Carcass, Interemo (Secret Show) – Plan B Malmö 2025-06-28
    • Copenhell 2025 – Lördag
    • Copenhell 2025 – Fredag
    • Copenhell 2025 – Torsdag
    • Linus Pilebrand har lämnat oss
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.