Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Nile frontman Dallas Toler-Wade lämnar bandet

    0
    By Erik Nelsson on 16 februari, 2017 Aktuellt

    Amerikanska death metal bandet Nile har sprängt lyssnares öron sen bildningen 1993 och sen 1997 har Dallas Toler-Wade agerat frontman. Dallas har vrålat och spelat både gitarr samt bas på alla fullängdare förutom debuten Amongst the Catacombs of Nephren-Ka (1998).

    Dallas lämnar nu frivilligt bandet för att fokusera på egna projekt och planer. Enligt bandet tar Brian Kingsland från Enthean över Dallas plats på gitarr och sång. Avhoppet kommer inte påverka bandets planerade turné med Overkill och en ny fullängdare förväntas fortfarande släppas runt slutet av 2017 eller början av 2018.

    Nile
    Erik Nelsson

    Ungdom i Stockholm med fokus på recensioner. Uppskattar all sorts musik. Ryktet går att han även aldrig har nekat en Magic: The Gathering duel.

    Relaterade Inlägg

    52 band klara för Sweden Rock Festival 2020

    Melechesh, Nile – Debaser Strand, Stockholm

    Nile till Stockholm och Göteborg

    crankitupswe

    Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan a Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan av @ryanroxie som bjöd på en riktig helkväll! Bilder från hans akustiska spelning hittar ni på vår hemsida (länk i profilen).
    En stark sommartradition som håller i sig är att En stark sommartradition som håller i sig är att Nicke Borg besöker Backstage Rockbar i Trollhättan och spelar massa go musik och skapar en härlig stämning på krogens uteservering med allsång och applåder. Så även i helgen som passerat. Bilder från spelningen hittar ni på crankitup.se!

@nickeborg @backstagerockbar
    En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkan En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkanten av Uddevalla.
Detta året fick de besök av @mimikryband som gjorde en intim och trevlig spelning i en lada.

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio).

#mimikry #elinorspelen #svenskpunk
    Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde m Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde man höra Chris Bay, rösten bakom Freedom Call, på Backstage Rockbar. Fler bilder från det akustiska framförandet hittar ni på crankitup.se! @chrisbayofficial @freedomcallofficial @backstagerockbar
    Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med nytt album. Läs recensionen på Crankitup.se 

#crankitupswe
    Det är många klassiska album som börjar närma Det är många klassiska album som börjar närma sig 40 års ålder!
Detta makalösa album släpptes denna dag för 38 år sedan och anses vara det sista som bär spår efter Dave Mustain. Är det kanske också det sista riktigt bra alstret från dessa giganter?
    Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte d Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte det smått legendariska albumet Appetite For Destruction! 
Vilken låt skulle Du säga är den absolut bästa?
Kommentera och berätta!
    Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    • Chris Bay – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-29)
    • Belphegor – The Devils
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.