Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Ofermod, Voodus, Mephorash – Kraken, Stockholm

    0
    By Andréa Hillgren on 19 mars, 2017 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-03-17
    Offer, black metal och ritualer står på agendan när Ofermod bjuder upp till releasefest på Kraken. Lägg sedan till lite akademisk finess i from av en kort föreläsning som hålls av Thomas Karlsson från det esoteriska sällskapet Dragon Rouge och du har en fullspäckad kväll i Satans tecken.
    Kraken StockholmOfermod
    Stockholmsbandet kan efter 21 år i branschen sålla sig till svensk black metal-elit med två briljanta fullängdare i bagaget (fler har det inte blivit då bandmedlemmarna varvat musicerandet med återkommande fängelsevistelser). Bortsett från det katastrofala ljudet som ibland ger upp helt och hållet så är det ingen på scenen som verkar särskilt blodtörstig just ikväll. Det kombinerat med att ljusteknikern kanske inte var i stämningsläge att ackompanjera en black metal-konsert ger ett förvirrande blårött surr. Enda originalmedlemmen och sångaren Mika Hakola (Michaya) gör torftiga rituella gester tillsammans med Thomas Karlsson, iklädda kåpor hämtade ur pangrullen Mio min Mio. Summa summarum är detta en grötig, halvhjärtad insats där det avdankade bandet pliktskyldigt trallar på i över en timme. Olidligt tråkigt.
    Betyg: 3/10

    Voodus
    När det blott två år gamla Kungälvsbandet som till utseendet lätt förväxlas med Degial kliver in på scenen fylls lokalen av helt annan energi. Kanske är det de tekniskt duktiga musikerna som tycks ha övat ordentligt på koreografin som drar igång röjet. Kanske är det den fartfyllda musiken i sig som lyfter publiken ur dvalan. Bandet bjuder på en välsvarvad show av röjig, teknisk black metal som inte blir tråkig och verkar genuint närvarande. Enda minuset är frontmannen Tobias Fongelius uppenbara svårigheter att multitaska sång och gitarrspel. En bagatell i sammanhanget då insatsen i övrigt är lysande när de drar igenom den enda släppta ep:n NightQueen (2015).
    Betyg: 8/10

    Mephorash
    Efter en evighetslång väntan så tänds äntligen altarljusen och Jonas Tegner (Malign, f.d. Ofermod), mannen som styrt upp ynglingarnas kaosartade resa från rock’n’roll till black metal, äntrar scenen för att starta en förvirrande ritual på det hemmasnickrade lilla altaret som berikats med plastskalle och några benknotor. Bakgrundsmullrandet blir påtagligt när instrumentalisterna gör sitt bästa för att överrösta det och de två sångarna Oskar Myrberg och Jonas Tegner känns osynkade. Många av låtarna som spelas är från senaste skivan 1557 – Rites of Nullification (2015) då bandet går helt in för att begrava sitt förflutna. Som vanligt är Mephorash välutrustade med prylar, kåpor och paljettmasker. Kanske för att täcka upp för sina annars ganska torftiga insatser som livemusiker. Uppsalabandet bjuder på ett stycke kåp-black metal som förmodligen inte kommer att gå till historieböckerna som varken värsta eller bästa framförande.
    Betyg: 4/10

    Fler livebilder hittar du här – LÄNK

    Text: Andréa Hillgren
    Foto: Sandra Thulin

    Mephorash Ofermod Voodus
    Andréa Hillgren

    Relaterade Inlägg

    Voodus – Fryshuset, Stockholm (2019-11-29)

    Voodus – Jönköping Metal Fest (2019-11-02)

    Mayhem – Kraken, Stockholm

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    • Dismember – Debaster Strand, Stockholm
    • Trollhättan Rock City 2025
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.