Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    VOLA, Agent Fresco, Katatonia – Debaser Medis, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 31 oktober, 2016 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 29-30-2016
    25 år i branschen är ingen liten bedrift, speciellt inte när man sjunger om människans mörker och misär. Katatonia firar stort när de ger sig ut och turnerar med tionde plattan The Fall of Hearts (2016) och med sig plockar de både danskar och islänningar.1-volaVOLA
    Med lika delar 70-tals progressiv rock som modern electronia har Köpenhamnskvartetten nischat in sig i sin egna lilla alkov. Debuten Inmazes kom tidigare i år och överlag är väl en förbandsturné för kvällens huvudakt någonting extremt positivt att inleda karriären med. Musiken i sig är tungt svängig fast med sång som snarast kan jämföras med förpubertalt pojkbandsplotter. Visst är det vackert men samtidigt är det fasligt urvattnat. Där musiken borde ha bitigt tag glider den istället bort i en abstraktion som renderar ljudet till något som skvalpar mer i bakgrunden än förgrunden. Kanske behövs det helt enkelt lite tyngre substanser från 70-talet för att verkligen få åtnjuta VOLAs storhet. Det blänker till men bandet är mer slätstruket än ett manglat lakan.
    Betyg:
    4/102-agent-frescoAgent Fresco
    Tidigare i år vann de pris på Iceland Music Awards och när man kommer från landet med oändligt ljusa somrar och deprimerat mörka vintrar är det inte konstigt att man finner poetiskt vemod värdigt prisutdelningar. Agent Frescos pensel består av progressiv rock som har målats upp på en canvas betitlad ”art rock”. Att de lider av samma barnsjukdomar som VOLA blir snabbt tydligt. Musiken är vacker men aningens tam. Med konstnärliga attribut är det som att ligga på en vacker sommaräng och stirra upp i det eviga blå men när detta ska förverkligas på scenen känns det som att abstraktionen aldrig riktigt landar. Det är först när sångaren Arnór Dan Arnarson klämmer i från tårna i ett bestialiskt mardrömsvrål som större delen av de uttråkade blickarna vid baren vänds upp i motbevisad chock. Att musiken sedan faller tillbaka till det lugna och renderas till något som skulle ha passat till panorering över öppna landskap i valfri Disney-film känns som en snuvning på konfetten. Med sitt schizofrena pendlande är det svårt att veta om jag ska älska framträdandet eller bara rycka på axlarna åt det hela.
    Betyg:
    6/103-katatoniaKatatonia
    Det är sällan som ett band kan gå från det absolut hårdaste rakt över till andra delen av spektrumet och fortfarande vara lika aktiva efter två och ett halvt decennium i branschen. Från att ha varit doom metal uppblandat med tung death metal kan dagens Katatonia snarare klassas som samma deprimerade rockscen som The Cure huserar i (något som ska ses som en fjäder i hatten). Som band har de alltid varit djupt förankrade i atmosfär och stillhet vilket är ett oskrivet löfte som både infrias och spottas på under kvällens gång. Atmosfären har de knappast tullat på när de beträder scenen i ett havsblått sken uppblandat med vita bländade spottar som skär itu publikmassan. Stillheten kan man dock se sig i stjärnorna efter. Här är det fart, energi och en närvaro som slår en rakt i ansiktet som får dominera. Att spela skamlöst på själasträngen och bara lätt vifta med saxen framför livstråden är något som bandet gör lika lätt som de bänder gitarriff genom lokalen. De nya medlemmarna Daniel Moilanen(trummor) och Roger Öjersson(gitarr) går inte heller av för hackor och verkar ha hittat sin rättmätiga plats i det stora ”Kata”-pusslet. Tillsammans backar de upp en ödmjuk Jonas Renkse (sång) som tycks glutta ut från det svarta draperiet till hår och le förnöjsamt över vad han ser; en satans bra revansch från den exemplariskt dåliga spelningen på Close-Up Båten 2014.
    Betyg:
    7/10

    Fler livebilder hittar du här – LÄNK

    Text: Cecilia Wemgård
    Foto: Jolle Ingbrand

    Agent Fresco Katatonia VOLA
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Katatonia – Vi får brev om hur vi avstyrt självmordsförsök

    Metaltown släpper första banden

    Close-Up Båten – Stockholm/Åbo

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.